Wystawa aph

ERGO Hestia

mecenasem sztuki

Wspieramy artystów

Od ponad dwóch dekad Grupa ERGO Hestia opiekuje się polską kulturą i sztuką, będąc jednym z wiodących mecenasów przedsięwzięć artystycznych. Zorganizowaliśmy wiele działań z zakresu art brandingu, m.in. konkursów, wystaw i wydarzeń literackich, skierowanych w szczególności do młodych artystów. Mocne zaangażowanie w inicjatywy z pogranicza sztuki i biznesu oraz rozwój mecenatu artystycznego stały się trwałymi wyróżnikami Grupy ERGO Hestia.  

Fundacja Artystycznej Podróży Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii (APH) prowadzi program mecenatu artystycznego w imieniu Grupy ERGO Hestia. Jej misją jest ułatwianie dialogu pomiędzy światami sztuki i biznesu. Korzystamy z możliwości, jakie daje synergia różnych dziedzin kultury i sztuki, prowadząc wykłady, spotkania i warsztaty. Włączamy się w najciekawsze inicjatywy na polskim i międzynarodowym polu sztuki, ułatwiając wielu osobom wejście na profesjonalną ścieżkę kariery artystycznej.

Czytaj więcej
APH LOGO

Nasze konkursy i inicjatywy

Literacka Podróż Hestii

Konkurs Literacka Podróż Hestii zadebiutował w

2021 r. Wyróżniamy w nim autorki i autorów utworów napisanych z myślą o młodych czytelniczkach i czytelnikach (10-15 lat). Kapituła ocenia powieści, opowiadania i powieści graficzne napisane w języku polskim i debiutujące na rynku w poprzednim roku.

Baltic Horizon

Baltic Horizons to międzynarodowy konkurs rzeźbiarski, który ma łączyć artystów i społeczności basenu Morza Bałtyckiego. Nominowani artyści mają za zadanie stworzyć projekt rzeźby, która będzie dotykała zarówno kwestii klimatu, jak również Morza Bałtyckiego. Będzie miała budować świadomość ekologiczną. W gronie 10 artystów, którzy mają szansę wygrać konkurs są twórcy z czterech bałtyckich państw.

Konkurs "Artystyczna Podróż Hestii"

W ramach konkursu Artystyczna Podróż Hestii, założonego z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia, przez równe 20 lat ERGO Hestia wspierała młodych artystów, organizując wystawy ich prac i fundując najlepszym programy stypendialne za granicą, m. in. w Nowym Jorku i Walencji. W 2022 r. Artystyczna Podróż Hestii po 20 latach dobiegła końca. 

Water v2

Konkurs fotograficzny Artystyczna Podróż

Instagram to portal, który najbardziej przysłużył się upowszechnieniu fotografii mobilnej. Proste zasady tego serwisu, możliwość globalnej interakcji i łatwa dostępność idą w parze z olbrzymią popularnością – każdego dnia publikowanych jest średnio 95 milionów nowych zdjęć. Fotografia mobilna przeżywa dziś swoje wielkie chwile, pozwalając uchwycić te małe, ulotne. Stąd wziął się pomysł na organizację cyklicznego konkursu dla twórców instagramowych, organizowana przez profil Artystyczna Podróż Hestii i ERGO Hestię. Inicjatywa ta promuje artystów fotografii mobilnej w ich naturalnym żywiole – Internecie.

Czytaj więcejPrzejdź do strony

Wystawy i wydarzenia



Wystawa finałowa I edycji Baltic Horizons dostępna jest dla zwiedzających do 18 czerwca 2023. 

Wernisaż wystawy finałowej konkursu Baltic Horizons przyciągnął tłumy miłośników i miłośniczek sztuki! Obecni mieli okazję poznać nominowanych do konkursu artystów i artystki, jako pierwsi mogli usłyszeć werdykt, ogłaszający laureatem Andriusa Labasauskasa, a przede wszystkim obejrzeć niezwykle ciekawe dzieła sztuki.

Udaj się z nami jeszcze raz w tą artystyczną podróż!

Wystawa "Bujność. Atlas nieskończonych możliwości"

W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki odbył się wernisaż ostatniej wystawy konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zatytułowanej "Bujność. Atlas nieskończonych możliwości". Złożyły się na nią wybrane prace finalistów i laureatów wcześniejszych edycji konkursu. Wernisaż wziął swą nazwę od wyjątkowej bujności nowych talentów, wyłonionych dzięki konkursowi Artystycznej Podróży Hestii. Jego temat to nieuchwytność, płynność i zmienność młodej sztuki.

Czytaj więcej Przejdź

Różne spojrzenia – wystawa malarstwa holenderskiego i flamandzkiego z kolekcji ERGO Hestii

Z okazji 30-lecia działalności, ERGO Hestia w 2021 r. po raz pierwszy zaprezentowała szerszej publiczności unikatową kolekcję malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Można ją było oglądać w prestiżowej przestrzeni Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to jedyna w Polsce korporacyjna kolekcja dzieł sztuki dawnej, po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Wybitne dzieła sztuki holenderskiej XVII w. stanowiły atrakcję nie tylko dla miłośników sztuki, ale także dla fachowców, akademików i historyków sztuki, którzy mogli po raz pierwszy zobaczyć dzieła osobiście. Ekspozycję uzupełniają wybrane dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nagroda Znaku i Hestii im. Księdza Tischnera

Nagroda Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera przyznawana jest od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i osobom społecznie zaangażowanym. Wyróżnienie otrzymują osoby, których pisarstwo i działania wcielają w życie wartości bliskie patronowi nagrody. Promujemy w ten sposób postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Nagroda Tischnera docenia ogólnoludzką postawę, charakter i stosunek do świata laureata, stanowiąc dowód na myślenie kategoriami wartości, empatii i codzienne praktykowanie dobra.


Od 2022 r. Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera jest przyznawana w dwóch równorzędnych kategoriach: Pisarstwo i Zaangażowanie społeczne. Stanowią one naturalną kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości”. 

Nagrodę funduje Grupa ERGO Hestia. Każdy z laureatów otrzymuje 50 tysięcy zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez artystę Mariana Gromadę.

Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK to jedna z największych grup wydawniczych w Polsce, tak zwana "Stajnia Noblistów”. Każdego roku ZNAK wprowadza na rynek setki książek, z Polski i z zagranicy. Publikuje autorów uznanych i nagradzanych, jaki i debiutantów, którzy wzbogacają polską literaturę.

Tischner

Artystyczne Raporty Roczne ERGO Hestii

Raporty roczne ERGO Hestii to efekt artystycznego audytu przeprowadzanego wewnątrz firmy.

Wybrani artyści i artystki mają za zadanie opracowanie koncepcji i realizację raportu rocznego ERGO Hestii na warunkach komercyjnych.

Raporty zawsze zaskakują odbiorców pomysłem, proponując refleksję nad starannie wybranym motywem przewodnim. Prezentacja wyników finansowych stanowi tu jedynie pretekst, by o firmie – widzianej oczami twórców – powiedzieć znacznie więcej, w interesujący wizualnie sposób.

Zobacz więcej

Park Hestii czyli plenerowa galeria sztuki

Park Hestii łączy główną siedzibę firmy ze sponsorowaną przez nią ERGO ARENĄ. Ten obfitujący w atrakcje zielony zakątek stanowi wkład ERGO Hestii w zrównoważony rozwój i ekologię. Na 20 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni znajdziemy 95 tysięcy krzewów, bylin, traw i kwiatów oraz 150 drzew liściastych i iglastych.

Nietuzinkowo zaprojektowany, stanowi swoiste połączenie plenerowej galerii rzeźby z zadbaną, otwartą dla wszystkich przestrzenią. Można w nim podziwiać prace artystów związanych z konkursem Artystyczna Podróż Hestii: rzeźbę "Przestrzenie” Matěja Franka, instalację świetlną "Człowiek rodzi się na nowo” Katarzyny Kimak oraz mural Jarosława Flicińskiego.


Park Hestii

Sztuka, która nas otacza

Potężna, czterometrowa rzeźba z brązu od 2021 r. góruje nad rondem łączącym ulice Bitwy pod Płowcami i Hestii. Autorem "Echa” jest uznany artysta-rzeźbiarz, Xawery Wolski. W twórczości inspirują go różne interpretacje czasu i przestrzeni. Styl Wolskiego wyróżnia prostota i abstrakcjonizm, dający impuls wyobraźni widza. 

Artysta tworzy mosty komunikacyjne między przeszłością a teraźniejszością. Forma tytułowego "Echa” odnosi się przede wszystkim do naszych osobistych doświadczeń i refleksji, dając nadzieję, że dialog w czasie i przestrzeni pozwoli stworzyć nową jakość. Sztuka nowoczesna to podróż w głąb siebie, dlatego każdy sam może podjąć próbę interpretacji dzieła. Tę umiejscowioną na granicy Gdańska i Sopotu rzeźbę sfinansowała Fundacja Artystyczna Podróż Hestii z okazji 30-lecia działania ERGO Hestii.


4 tony – rzeźba "Przestrzenie” to dzieło wagi ciężkiej, dosłownie i w przenośni. Umiejscowiona w 2016 r. w centrum sopockiego Parku Hestii, w galerii rzeźby, symbolizowała (wówczas) 24 lata istnienia ubezpieczyciela. Niezwykła jest zarówno jej budowa, jak i stojąca za nią idea. Powstała ze stali kortenowskiej o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne.

Na jej powierzchni samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Zbudowana z 24 ciętych, zespawanych blach stalowych o grubości 3 cm, przypomina kształtem rozkładający się wachlarz. Autor rzeźby, Czech Matěj Frank, był laureatem Nagrody Specjalnej podczas XIII edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii i autorem raportu rocznego firmy za 2014 rok. Rzeźba "Przestrzenie” jest jego kontynuacją w przestrzeni miejskiej – przedstawia… wizję danych, zawartych we wspomnianym raporcie. Symbolizuje warstwy, graficzność, pieniądze, proces, ruch, a także samo miasto Sopot, będąc unikatowym połączeniem wielkości fizycznej i artystycznej.

Rzeźba

"Człowiek rodzi się na nowo” to neon stworzony przez Katarzynę Kimak, laureatkę Nagrody Specjalnej 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Instalacja świetlna, otwarta w Parku Hestii w rocznicę jego powstania (2017 r.), bezpośrednio nawiązuje do antropologicznych badań przeprowadzonych przez artystkę wśród pracowników infolinii ERGO Hestii. Wielomiesięczne rozmowy na temat ludzkiej egzystencji we współczesnym świecie zaowocowały koncepcją artystyczną raportu rocznego ERGO Hestii za 2015 rok pt. "Dialog”.

Z zebranych wypowiedzi artystka wydobyła hasła, które stworzyły pewien rodzaj manifestu wartości. To właśnie jednym z nich jest zwrot "Człowiek rodzi się na nowo”, który został zaprezentowany w formie neonu - medium reklamowego, przyciągającego uwagę widzów, symbolizującego energię, siłę, witalność.

Neon v2



Lubisz spacery szlakiem sztuki? Zanurz się w artystyczną atmosferę Sopotu!

Dzięki naszej interaktywnej mapie SopotSpot sprawdzisz położenie rzeźb, poznasz ich historię i związane z nią ciekawostki. Potem wystarczy już tylko ułożyć własny szlak wycieczki tropem urokliwych sopockich zakamarków.

Zobacz mapę

SopotSpot | Rzeźby w przestrzeni miejskiej. Widzimy je na codzień a jednak nie zauważamy.

SopotSpot | Co wiesz o sopocie? Poznaj jego urokliwe miejsca i historię ludzi związanych z morzem.

Z Sopotu do Warszawy razem z... XVII wiecznymi obrazami | Artystyczna Podróż Hestii