od czego zależy koszt ubezpieczenia na życie

Składka ubezpieczenia na życie

od czego zależy jej wysokość

Wybierz szeroką ochronę

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? To zależy od wielu czynników – rodzaju polisy, sumy ubezpieczenia, a nawet Twojego stanu zdrowia czy wykonywanego zawodu. Im większy zakres ochrony, tym wyższa może być składka, ale także lepsze zabezpieczenie finansowe dla Ciebie i Twoich bliskich. Sprawdź, co wpływa na koszty polisy i jak wybrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

  1. Rodzaj polisy a wysokość składki ubezpieczeniowej
  2. Zakres ochrony ubezpieczeniowej – jak wpływa na składkę
  3. Kwota ubezpieczenia – kluczowy czynnik determinujący składkę
  4. Stan zdrowia ubezpieczonego a wysokość składki
  5. Wykonywany zawód a koszt ubezpieczenia na życie
  6. Czas trwania umowy ubezpieczeniowej a składka
  7. Indywidualne podejście do składki ubezpieczeniowej

Rodzaj polisy a wysokość składki ubezpieczeniowej

Rodzaj umowy podpisanej w towarzystwie ubezpieczeniowym ma spore znaczenie w kontekście wysokości składki. Im szerszy zakres, tym wyższe mogą być miesięczne i roczne koszty wykupienia ochrony życia i zdrowia.

Decydując się na ubezpieczenie na życie, warto liczyć się ze zmiennymi kosztami, zależnie od typu posiadanej umowy.

Ubezpieczenie terminowe jest zazwyczaj nieco tańsze, ponieważ obejmuje ochronę przez określony czas, np. 10, 20, a nawet 30 lat. Ubezpieczenie na całe życie może wiązać się z wyższą składką, ale zapewnia ochronę bezterminową i szeroki zakres ochrony, który zabezpiecza nie tylko interesy rodziny, ale i samego ubezpieczonego.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej – jak wpływa na składkę

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, poznaj kilka czynników, które rzutują bezpośrednio na wysokość składki. Do najistotniejszych zaliczamy:

  1. Zakres ochrony – im szersza ochrona od towarzystwa ubezpieczeniowego, tym wyższe mogą być roczne koszty wykupienia ubezpieczenia. Upewnij się, że ubezpieczenie na życie obejmuje wypłatę świadczeń, np. w razie poważnego zachorowania, wypadku, śmierci i skomplikowanego leczenia ambulatoryjnego.
  2. Suma ubezpieczenia – kwota ubezpieczenia jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa. W razie problematycznych zdarzeń życiowych warto mieć dostęp do umowy z ubezpieczycielem, która zagwarantuje wypłatę odszkodowania. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa może być składka w ramach podpisanej umowy.
  3. Rozszerzenia ochrony – przed wyborem ubezpieczenia upewnij się, że ubezpieczyciel proponuje liczne pakiety dodatkowe. Podstawową ochronę możesz rozszerzyć o medyczne assistance, świadczenia na leczenia szpitalne, a nawet wypłatę odszkodowania w przypadku zdarzeń objętych NNW (uszkodzenia ciała).

Przeanalizuj dokładnie te 3 czynniki – nie tylko jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia na życie, ale także zamierzasz oszacować orientacyjne koszty związane z podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

ubezpieczony mężczyzna

Stan zdrowia ubezpieczonego a wysokość składki

Twój stan zdrowia ma ogromne znaczenie przy ustalaniu składki. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę:

  • historię medyczną,
  • przewlekłe choroby,
  • nałogi, takie jak palenie papierosów.

Im większe ryzyko zdrowotne, tym droższe może być ubezpieczenie. Wynika to z rosnącego prawdopodobieństwa wcześniejszej wypłaty świadczenia. Często wymagane są badania lekarskie lub ankieta medyczna, która pozwala ocenić ryzyko. Jeśli jesteś młody i zdrowy, masz szansę na niższą składkę – warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu odpowiednio wcześnie.

Wykonywany zawód a koszt ubezpieczenia na życie

Nie każda praca jest tak samo ryzykowna, a ubezpieczyciele biorą to pod uwagę przy kalkulacji składki. Osoby pracujące w biurze zapłacą mniej niż strażacy, piloci czy budowlańcy, których zawody wiążą się z większym ryzykiem wypadku lub choroby.

Jeśli wykonujesz zawód podwyższonego ryzyka, musisz sprawdzić, czy umowa ubezpieczenia na życie obejmuje wszystkie możliwe sytuacje. W niektórych przypadkach warto porozmawiać z ubezpieczycielem o dostępnych rozszerzeniach ochrony. Mogą okazać się przydatne, kiedy wykonujesz zawód podwyższonego ryzyka.

Czas trwania umowy ubezpieczeniowej a składka

Umowa terminowa na określony czas, np. 10 lat może być nieco tańsza w porównaniu do umów bezterminowych ubezpieczenia na życie. Przykładowo: jeśli chcesz zabezpieczyć rodzinę do spłaty kredytu, ochrona na określony czas może wystarczyć. Jeśli jednak zależy Ci na zabezpieczeniu przyszłości najbliższych w każdej sytuacji, możesz rozważyć wariant dożywotni.

Indywidualne podejście do składki ubezpieczeniowej

Pamiętaj o tym, aby ustalić nie tylko, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, ale także jakie udogodnienia proponuje towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach podpisanej umowy. Kiedy wybierzesz korzystną ofertę, zyskasz przede wszystkim:

  • elastyczny zakres ubezpieczenia, który dopasujesz do swoich potrzeb,
  • możliwość samodzielnego ustalenia, jakiego zakresu ochrony potrzebujesz i jaka będzie wysokość sumy ubezpieczenia,
  • pełną ochronę dla kredytobiorców w przypadku kredytu hipotecznego,
  • dostęp do szerokiego pakietu usług dodatkowych, np. assistance, wspierających powrót do zdrowia lub organizacji leczenia poza granicami kraju.

Warto dodać, że w ramach ubezpieczenia na życie możesz też objąć ochroną swoje dziecko już po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą też różnicować wysokość składek za ubezpieczenie na życie od indywidualnych czynników dotyczących każdego klienta. Istotne kwestie to m.in. styl życia, hobby, miejsce zamieszkania, a także wykonywany zawód.

Wybierając spersonalizowaną ofertę ubezpieczenia, zyskujesz możliwość dostosowania warunków do swoich potrzeb, możliwości finansowych oraz aktualnej sytuacji życiowej.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia S.A.

Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 4 dostępnym pod adresem: https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-zdrowia-zycia/ergo-4/