Zmiana ubezpieczyciela
OC i AC krok po kroku
Widziałeś korzystną ofertę polisy, ale nie wiesz, czy możesz z niej skorzystać?
Umowa na obowiązkowe ubezpieczenie OC zwykle jest zawierana na rok, a następnie przedłużana – często bardziej z przyzwyczajenia lub z wygody niż z powodu korzystnej oferty cenowej. Tymczasem zarówno w przypadku OC, jak i nieobowiązkowego AC nie musisz na zawsze trwać przy niezbyt korzystnych warunkach. Dowiedz się, jak przeprowadzić zmianę ubezpieczyciela oraz czy jest to możliwe przez upływem okresu, na który zawarłeś umowę.
Z tekstu dowiesz się:
- czy można wypowiedzieć umowę OC w trakcie jej trwania,
- jak zmienić ubezpieczyciela OC,
- jak dokonać zmiany w ubezpieczeniu OC w przypadku kupienia używanego auta,
- od czego zależą składki, które będziesz płacić po zmianie ubezpieczenia OC,
- kiedy możesz zmienić ubezpieczenie AC.
Zmiana ubezpieczenia OC jest możliwa tylko w niektórych sytuacjach i pod pewnymi warunkami. AC wygasa po zakończeniu okresu ochrony – ale różne wyjątkowe okoliczności mogą sprawić, że rozwiązanie umowy nastąpi wcześniej.
Zmiana ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy – kiedy to możliwe?
Wypowiedzenie umowy i zmiana ubezpieczyciela OC na innego są możliwe tylko w następujących sytuacjach:
- zawarcie umowy ubezpieczenia OC na dany okres (np. na rok) i bliski termin jej wygaśnięcia,
- kupno samochodu z OC poprzedniego właściciela,
- podpisanie nowej umowy i wypowiedzenie starej w przypadku automatycznego odnowienia ubezpieczenia OC – zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej „ustawa”), pod warunkiem opłacenia składki za poprzedni okres ochrony.
Zgodnie z artykułem 28a ww. ustawy we wszystkich sytuacjach innych niż opisane powyżej wypowiedzenie OC będzie skuteczne dopiero w ostatnim dniu trwania umowy.
Pamiętaj, że OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego pojazdu – więc jeśli zaistnieją okoliczności, które umożliwią Ci zmianę ubezpieczyciela samochodu i skorzystasz z tej okazji, musisz równocześnie zadbać o zawarcie nowej polisy. O podpisanie umowy z nowym ubezpieczycielem zadbaj najpóźniej jeden dzień przed końcem obecnej ochrony.
Zmiana ubezpieczyciela OC – jak zerwać starą umowę?
Podjąłeś decyzję o zmianie ubezpieczenia samochodowego i wiesz, że wkrótce będziesz miał taką możliwość? Świetnie, to pierwszy krok do wyboru korzystniejszej niż dotychczas oferty. Jednak najpierw musisz zgodnie z prawem wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi.
Aby zmienić ubezpieczyciela OC samochodu, wykonaj trzy proste kroki:
- Napisz wniosek o rezygnację ze starego ubezpieczenia. Uwzględnij w nim:
- datę i miejsce sporządzenia umowy,
- imię i nazwisko właściciela i współwłaścicieli pojazdu,
- adres zamieszkania,
- numer rejestracyjny,
- markę i model samochodu,
- nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
- numer polisy ubezpieczeniowej,
- powód rezygnacji.
2. Złóż wniosek poprzez jedną z metod, które oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe, np.:
- za pośrednictwem konta klienta,
- u agenta,
- przez formularz www.
3. Wybierz ofertę innej firmy i kup nową polisę – pamiętaj, że w ERGO Hestii w zależności od Twoich potrzeb i wymagań możesz wybrać OC wraz z rozszerzeniem ochrony o dodatkowe ryzyka.
Zmiana właściciela samochodu, a ubezpieczenie OC
Jeśli kupujesz samochód, powinieneś szczególnie zainteresować się kwestią zmiany ubezpieczyciela OC i AC. Aby Ci to ułatwić, w tej części artykułu zebraliśmy kilka najważniejszych kwestii w pigułce.
Polisa odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych (OC) jest obowiązkowa i przypisana nie do kierowcy, a do konkretnego samochodu – więc przy jego sprzedaży ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela. Pamiętaj, że musisz pilnować terminu jej wygaśnięcia, bo kara za brak ciągłości OC może być przyznana nawet za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu. Wszystkie polisy są zapisywane w ogólnopolskim rejestrze Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – więc wszelkie nieprawidłowości są z łatwością wyłapywane.
Oczywiście nie musisz korzystać z polisy, którą przejąłeś wraz z nowym samochodem. Z łatwością zmienisz ją na ofertę innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy, że złożysz wniosek z wypowiedzeniem, powołując się na art. 31 ww. ustawy.
Jako nabywca możesz zakończyć umowę ubezpieczenia zawartą przez poprzedniego właściciela samochodu w dowolnym momencie – przy zmianie ubezpieczyciela OC termin wypowiedzenia nie obowiązuje kupującego. Z kolei sprzedający zgodnie z prawem w ciągu 14 dni od transakcji musi powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu.
Zobacz także: Co obejmuje OC?
Ubezpieczenie OC – zmiana ubezpieczyciela a wysokość składki
Zastanawiasz się, jakie składki będziesz płacić po zmianie ubezpieczenia OC? Im dłuższa jest Twoja historia bezszkodowej jazdy, tym masz większą szansę na zakup taniej polisy OC. Dodatkowo, zgodnie z taryfikacją danego towarzystwa ubezpieczeniowego, podczas kalkulacji składki uwzględnia się też np.:
- rodzaj pojazdu,
- wiek właściciela auta,
- dotychczasową historię ubezpieczenia wszystkich pojazdów właściciela.
Zmiana ubezpieczenia AC – jak to działa?
Ubezpieczenia AC nie musisz wypowiadać – wygasa ono wraz z końcem okresu ochrony. Jeżeli natomiast chcesz z niego zrezygnować wcześniej, masz szansę odstąpić od umowy do 30 dnia od jego zawarcia. Proces ten przebiega podobnie jak w przypadku OC – należy złożyć wniosek do ubezpieczyciela, a następnie ewentualnie podpisać umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Sytuacje, w których dodatkowo umowa AC może być rozwiązana, to:
- utrata auta w wyniku kradzieży,
- wyrejestrowanie pojazdu,
- wyczerpanie sumy autocasco,
- nieopłacenie składki w terminie przez ubezpieczającego.
W przypadku sprzedaży pojazdu AC nie przechodzi na kolejnego właściciela auta, a sprzedający dostaje zwrot składki za niewykorzystany okres obowiązywania polisy. Pamiętaj więc, że przy zakupie używanego samochodu przejmujesz wyłącznie OC.
Zobacz także: Które ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe, a które nie?
Jeśli masz teraz okazję podpisać nową, korzystną umowę, nie odkładaj zmiany ubezpieczenia OC i AC. Sprawdź naszą ofertę i zostań kolejnym zadowolonym klientem ERGO Hestii!
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA