Wypowiedzenie obowiązkowego
ubezpieczenia OC
pojazdu – kiedy i jak?
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. OC to ubezpieczenie, którym musi być objęty każdy posiadacz pojazdu – nie można zrezygnować z niego w dowolnym momencie. W celu zachowania ciągłości ubezpieczenia, umowa wznawia się automatycznie na kolejne roczne okresy.Są jednak sytuacje, w których możesz zrezygnować z ubezpieczeń obowiązkowych. Dowiedz się kiedy i jak to zrobić krok po kroku.
Z tekstu dowiesz się:
- jak uniknąć automatycznego wznowienia umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC,
- jak wypowiedzieć OC po zakupie używanego samochodu,
- czy można wypowiedzieć obowiązkowe OC po sprzedaży samochodu,
- w jaki sposób złożyć wypowiedzenie OC,
- jak poprawnie napisać wypowiedzenie umowy OC,
- kiedy rozwiązuje się umowa ubezpieczenia OC.
Formalności dotyczące wypowiadania umowy OC zostały opisane w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych OC. Ze wspomnianej ustawy można dowiedzieć się, że termin i podstawa prawna wypowiedzenia zależą od powodu ich złożenia. Oto najważniejsze informacje, które przygotowaliśmy, aby ułatwić Ci zdobycie wiedzy na ten temat.
Automatyczne wznowienie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC – jak tego uniknąć?
Złożenie wypowiedzenia umowy OC, najpóźniej dzień przed końcem okresu jej obowiązywania, nie spowoduje rozwiązania umowy OC pojazdu, a jedynie zniesie ono skutek w postaci jej automatycznego odnowienia.
Dlatego, jeśli nie złożyłeś wypowiedzenia swojej wygasającej umowy, wznowi się ona automatycznie na kolejny rok.
Wypowiedzenie wznowionej umowy OC jest możliwe jedynie w sytuacji gdy klient zawarł dwie umowy na ten sam okres.
Istnieje też możliwość odstąpienia od umowy, którą zawarłeś na odległość np.przez telefon lub internet. Tę kwestię reguluje artykuł 40. Ustawy o Prawach Konsumenta.
Wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC po zakupie samochodu
Jeśli kupiłeś używany samochód, powinieneś otrzymać od sprzedawcy niezbędne dokumenty, a wśród polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Umowę OC możesz w takim przypadku wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania, powołując się na art. 31 ust. 1 Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jeśli tego nie zrobisz, możesz korzystać z ubezpieczenia do końca okresu jego ważności. Pamiętaj jednak, że umowa OC wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zawarta – w tym przypadku nie zadziała automatyczne odnowienie się polisy.
Warto wiedzieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zostało wykupione ubezpieczenie nabytego przez Ciebie samochodu, ma prawo przeliczyć składkę OC uwzględniając Twoje zniżki i zwyżki za każdy dzień, od zawarcia umowy sprzedaży do wypowiedzenia lub końca okresu ochrony tej umowy ubezpieczenia.
Wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu – czy to możliwe?
Jak wygląda kwestia wypowiedzenia umowy OC, jeśli to Ty jesteś sprzedającym auto? Czy w takiej sytuacji możesz wypowiedzieć ubezpieczenia obowiązkowe? Ustawa mówi jasno – nie ma takiej możliwości. Polisa musi trafić do nowego właściciela pojazdu i tylko on może z niej zrezygnować.
Jako sprzedający otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki jedynie w przypadku wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela. Dodatkowo pamiętaj, że w ciągu 30 dni musisz poinformować wydział komunikacji, w którym zarejestrowany był Twój samochód, o jego zbyciu.
Przeczytaj też: Sprzedaż i kupno samochodu – o czym należy pamiętać
Wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC – jak je złożyć?
Wiesz już, że ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce można wypowiedzieć we wskazanych sytuacjach. Ale jak to zrobić? Procedura nie jest trudna, ale wymaga złożenia oświadczenia na piśmie. W tym celu można złożyć takie pismo w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.
Oświadczenie o wypowiedzeniu ubezpieczenia samochodu możesz również wysłać:
- pocztą – przy czym należy pamiętać, że za datę złożenia wypowiedzenia uważa się datę nadania pisma w urzędzie pocztowym,
- za pomocą formularza online – wygodna, najbardziej polecana forma złożenia wypowiedzenia.
Wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia samochodu – co powinno zawierać?
Dokument, który w określonych, wyżej opisanych sytuacjach, pozwoli Ci wypowiedzieć obowiązkowe OC, powinien zawierać:
- dane osobowe i adresowe posiadacza pojazdu (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania),
- numer rejestracyjny pojazdu,
- numer polisy OC,
- powód, z jakiego wypowiadasz umowę.
Ostatni z powyższych elementów wypowiedzenia umowy OC wiąże się z odpowiednim przepisem Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2013 roku. Zgodnie z ustawą powodem wypowiedzenia może być:
- art. 28 – jeśli nie chcesz, aby umowa wznowiła się na kolejny okres ubezpieczenia,
- art. 28a – jeśli doszło do sytuacji „podwójnego ubezpieczenia” i chcesz jak najszybciej zrezygnować z polisy, która wznowiła się automatycznie,
- art. 31 – po nabyciu samochodu z polisą, z której nie chcesz korzystać.
W przypadku wypowiadania umowy w ERGO Hestii nie musisz przygotowywać samodzielnie dokumentu – wystarczy, że wypełnisz gotowy formularz, który jest dostępny na stronie internetowej.
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – kiedy samoczynnie ulega rozwiązaniu?
Istnieje kilka wyjątkowych sytuacji, w których umowa OC rozwiązuje się bez składania wypowiedzenia. Takie okoliczności będą miały miejsce:
- z chwilą wyrejestrowania pojazdu,
- z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości firmy ubezpieczeniowej,
- z chwilą zarejestrowania pojazdu mechanicznego za granicą,
- z dniem wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu.
Do rozwiązania umowy w takich przypadkach potrzebne jest tylko wystawienie zaświadczenia potwierdzającego powyższe przypadki (np. zaświadczenie o demontażu, wyrejestrowanie pojazdu, itp.).
Jako Ubezpieczyciel możemy poprosić Cię o wskazanie sposobu zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
Wiesz już, jakie kwestie reguluje Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych oraz znasz wyjątkowe sytuacje, w których możesz rozwiązać umowę ubezpieczenia. Jeśli dotyczy Cię któryś z opisanych przypadków, złóż odpowiedni dokument, ale pamiętaj, aby niezwłocznie wykupić OC u innego ubezpieczyciela. Koniecznie zwróć uwagę na naszą ofertę, w której znajdziesz ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe. Zdecyduj się na cały pakiet, a zyskasz pełną ochronę i zwiększone poczucie bezpieczeństwa!
Zobacz także: Zmiana ubezpieczyciela OC i AC krok po kroku
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:
ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/
opublikowano: 06.05.2024