Ubezpieczenie szyb samochodu –
czy warto wykupić?
Dlaczego warto ubezpieczyć szyby
Szyby są jednym z najbardziej narażonych na zniszczenia elementów pojazdu. Pęknięta lub zbita szyba w samochodzie zawsze jest bardzo kłopotliwa. Aby zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi zbicia szyby w samochodzie, warto rozważyć zakup ubezpieczenia.
Z tekstu dowiesz się:
- od czego zależy cena wymiany lub naprawy szyby samochodowej,
- jak działa ubezpieczenie szyby samochodowej,
- na czym polega usługa holowania pojazdu w ubezpieczeniu szyby,
- jakie dodatkowe elementy ubezpieczenia znajdziesz w rozszerzonych wariantach OC.
Obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wykupione w podstawowym pakiecie, nie uwzględnia organizacji pomocy oraz pokrycia kosztów w razie stłuczenia szyby w aucie. W jaki sposób można więc ubezpieczyć szyby? Wśród oferty ERGO Hestii możesz wykupić jeden z rozszerzonych wariantów OC.
Pęknięta lub zbita szyba – ile to może kosztować
Koszt wymiany szyby na nową może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Cena wymiany szyby jest uzależniona od kilku czynników. Sprawdź:
- rodzaj szyby – najdroższe są szyby czołowe,
- model auta – im droższa marka czy model, tym droższe części,
- dostępności części – mała liczba części pasujących do danego modelu auta sprawia, że ich ceny rosną.
Przy wyliczaniu ceny za szybę należy się także zastanowić, czy szyba będzie wymagała naprawy, czy trzeba będzie ją wymienić. W przypadku wymiany należy także mieć na względzie konieczność oczekiwania na części.
Naprawa szyby samochodu może wydawać się korzystniejszym rozwiązaniem – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe. Kiedy można rozważyć naprawę szyby samochodowej? Przede wszystkim warto pamiętać, że naprawa dotyczy głównie szyb laminowanych, które nie kruszą się podczas uderzenia, tak jak szyby hartowane. Pojawia się na nich jedynie odprysk.
Naprawę szyby laminowanej możesz zaplanować, jeśli odprysk:
- nie znajduje się na wysokości wzroku kierowcy,
- jest niewielki (ma mniej niż 24 mm),
- znajduje się w odległości 10 cm od krawędzi szyby,
- znajduje się na zewnętrznej części szyby.
Każde uszkodzenie szyby należy odpowiednio zabezpieczyć przed ubrudzeniem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powiększenia się uszczerbku. W tym celu powinieneś usunąć z odprysku wilgoć i drobinki szkła. W serwisie ubytek zostanie wypełniony żywicą syntetyczną, która następnie zostanie utwardzona promieniami UV.
Ubezpieczenie szyby w aucie – co to jest za ubezpieczenie i jak działa
Ubezpieczenie OC wykupione w tzw. Wariancie rozszerzonym w ERGO Hestii daje znacznie więcej możliwości, niż standardowe ubezpieczenie zgodne z ustawą. OC kierowcy w ERGO 7 ma dwa rozszerzone warianty, w których jest uwzględnione ubezpieczenie szyb. Ochroną są objęte szyby:
- czołowa,
- tylna,
- boczne,
- przednia szyba panoramiczna.
Ubezpieczenie szyb działa w formule all risk. To znaczy, że możesz otrzymasz odszkodowanie bez względu na przyczynę uszkodzenia szyby – poza wyłączeniami konkretnie wymienionymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczenie zadziała, jeśli będziesz miał do czynienia z szybą pękniętą od kamienia czy wybitą szybą w aucie w związku np. z kolizją drogową.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach szyb pojawia się tylko kilka wyłączeń, które wykluczają wypłatę świadczenia. Są to jednak jednostkowe sytuacje (np. jeśli zniszczenie szyby będzie wynikało z wcześniejszego uszkodzenia, które nie zostało naprawione).
W przypadku uszkodzeń dotyczących szyby czołowej lub przedniej szyby panoramicznej trzeba wziąć pod uwagę udział własny osoby ubezpieczonej w pokryciu kosztów szkody, który wynosi 50 zł (zazwyczaj 50-100 zł).
Ubezpieczenie szyb w samochodzie – nie tylko odszkodowanie za zbitą szybę
Jeśli zauważysz na swojej szybie drobne pęknięcie, które nie utrudnia Ci widoczności ani nie stwarza zagrożenia na drodze, możesz kontynuować jazdę. Jeśli jednak uszkodzenie szyby jest rozległe albo szyba została rozbita w całości, a Ty podróżujesz np. po drodze szybkiego ruchu, wówczas powinieneś przerwać swoją podróż. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- pojazd nie może stanowić zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu,
- kierowca musi mieć dostateczne pole widzenia do prawidłowego kierowania pojazdem.
Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jeśli masz ubezpieczenie szyb dostępne w OC ERGO Hestii, wezwij pomoc drogową. My pomożemy Ci zorganizować i pokryjemy koszty holowania pojazdu.
Jeżeli naprawa lub wymiana szyby nie będzie możliwa w ciągu 24 godzin od zgłoszenia szkody, zwrócimy Tobie koszt, który poniesiesz w ramach pozostawienia pojazdu na parkingu strzeżonym (maksymalnie do 300 zł).
Dodatkowe elementy ubezpieczenia w rozszerzonych wariantach OC
Jeśli zdecydujesz się na jeden z rozszerzonych wariantów ubezpieczenia OC, poza ubezpieczeniem szyb i możliwością holowania Twojego pojazdu możesz liczyć na dodatkowe udogodnienia. Sprawdź:
- Telefoniczny Asystent Prawny (TAP) – dostępny w wariantach II i III. Dzięki TAP będziesz mógł otrzymać pomoc prawną w sprawach związanych z Twoim samochodem czy z zasadami ruchu drogowego. Otrzymasz także pomoc przy sporządzaniu dokumentów sprzedaży auta lub przerejestrowania pojazdu.
- Ochrona utraty zniżki – dostępna w wariancie III. Dzięki niej Twoja zniżka na ubezpieczenie nie zostanie naruszona w razie wystąpienia szkody.
- Organizacja pojazdu zastępczego dla Ciebie i osoby poszkodowanej – dostępna w wariancie III.
Uszkodzona lub rozbita szyba w samochodzie nie musi się wiązać z bardzo dużymi kosztami wymiany. Dzięki ubezpieczeniu szyb możesz bowiem liczyć na pomoc finansową w razie zniszczenia szyby. Jeśli zajdzie taka potrzeba, Twój pojazd zostanie także zholowany.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.