Jak zorganizować ubezpieczenie
do pracy za granicą?
Praca za granicą
Wyjazd za granicę do pracy to nie tylko szansa na wyższe zarobki i rozwój zawodowy, ale też zmaganie się z wieloma trudnymi decyzjami i wątpliwościami. Jedną z kwestii, które wymagają rozważenia tuż po podjęciu postanowienia o wyjeździe do pracy za granicą, jest wykupienie właściwego ubezpieczenia. Odpowiednio dobrane, zapewni Ci pomoc w niemal każdej sytuacji, a także wypłatę odszkodowania, jeśli ulegniesz wypadkowi w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. W ramach ERGO Podróż w ERGO Hestii wykupisz ubezpieczenie gwarantujące kompleksową obsługę zdarzeń losowych za granicą.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego ubezpieczenie jest tak ważne w przypadku pracy za granicą,
- czy wystarczy wyrobienie karty EKUZ,
- co oferuje ubezpieczenie ERGO Podróż,
- jak powinno wyglądać ubezpieczenie w przypadku wyjazdu do pracy fizycznej.
Wyjazd na roczny kontrakt, podróż służbowa, praca kierowcy przemierzającego bliższe i odleglejsze kraje, wakacyjna fizyczna praca za granicą na miesiąc – w każdej z tych sytuacji kwestia ubezpieczenia i prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych wygląda nieco inaczej. W ramach ERGO Podróż z łatwością dopasujesz swoje ubezpieczenie do aktualnej sytuacji. W tym tekście podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Wyjazd za granicę do pracy – dlaczego ubezpieczenie jest tak ważne?
Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę często wiąże się z nadzieją na wyższy zarobek niż ten uzyskiwany w kraju. I rzeczywiście: wynagrodzenia w innych krajach potrafią być o wiele większe, ale koszty opieki zdrowotnej bywają w nich równie wysokie. Aby mieć pewność, że wyjazd za granicę stanie się źródłem dodatkowego dochodu i pozytywnego doświadczenia, a nie przyczyną nawarstwienia się kosztów i długów, przed wyjazdem warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie zdrowotne za granicą wybrać.
Przeczytaj też: Uszczerbek na zdrowiu – jak wygląda wyliczenie
Czy karta EKUZ wystarczy?
Ubezpieczenia zdrowotne za granicą - czy EKUZ wystarczy?
Wyjeżdżając do pracy za granicę, można się zdecydować wyłącznie na wyrobienie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Podejmując takie kroki, należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje ona otrzymania pomocy w każdej sytuacji i obejmuje wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne. Co warto wiedzieć o karcie EKUZ, zanim postawisz właśnie na nią w przypadku pobytu za granicą? Sprawdź:
- Karta EKUZ obowiązuje wyłącznie na terenie krajów UE oraz EFTA – nie można więc z niej skorzystać w innych krajach. To oznacza, że jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi podczas wyjazdu zarobkowego np. do Turcji, Maroka czy Stanów Zjednoczonych, nie uzyskasz potrzebnej pomocy za darmo.
- Karta EKUZ gwarantuje jedynie podstawowy zakres świadczeń medycznych. Co to oznacza? Jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, być może zostaniesz poproszony współfinansowanie lub pełne pokrycie kosztów pobytu w szpitalu czy wizyty u lekarza, a dopiero potem zostaną Ci one zrefundowane. Często zależy to od ustaleń bądź specyfiki samej służby zdrowia w danym kraju. Pamiętaj jednak, że w przypadku zachorowania podczas podróży służbowej, jako pracownik masz prawo do zwrotu kosztów leczenia ze strony pracodawcy.
- Karta EKUZ nie pokrywa m.in. kosztów leczenia stomatologicznego czy transportu medycznego. Jeśli więc okaże się, że będziesz potrzebował transportu helikopterem z miejsca wypadku do szpitala albo transportu medycznego do kraju – niestety nie będziesz mógł z nich skorzystać w ramach EKUZ. Karta nie pozwala też na pokrycie kosztów transportu zwłok.
Warto również pamiętać, że w wielu krajach UE liczba publicznych placówek w niektórych rejonach bywa bardzo ograniczona. Bywają regiony, a nawet całe kraje, w których występuje przewaga prywatnych placówek, szpitali i poradni – tam karta EKUZ nie spełni swojej roli. Jeśli więc rozważasz wyjazdy do pracy za granicę, warto wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą, które pomogłoby w finansowaniu pomocy medycznej i nie tylko.
Przeczytaj też: Zielona Karta OC.
ERGO Podróż – ubezpieczenia za granicą
Temat praca za granicą a ubezpieczenie to bardzo istotna kwestia, dlatego nie warto jej zaniedbywać. Wiesz już, jak działa karta EKUZ, jakie usługi obejmuje i czego możesz się spodziewać, jeśli masz zamiar polegać tylko na niej. Teraz przyjrzyjmy się temu, co może Ci zaoferować prywatne ubezpieczenie za granicą, takie jak ERGO Podróż od ERGO Hestii:
- Bezgotówkową opiekę medyczną (również w przypadku zachorowania na COVID-19) w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku (np. leczenie szpitalne, ambulatoryjne, stomatologiczne, konsultacje medyczne), transport medyczny z miejsca wypadku do szpitala, a po rekonwalescencji – do miejsca zakwaterowania, a stamtąd do miejsca zamieszkania. Ubezpieczenie obejmuje również pokrycie kosztów ratownictwa w górach i na morzu, prowadzonego przez wyspecjalizowane służby ratownicze.
- Szeroki zakres usług assistance – ubezpieczenie obejmuje m.in. opiekę nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi na czas podróży, organizację telekonferencji z najbliższymi, dosłanie rzeczy zostawionych w Polsce, pomoc tłumacza podczas pobytu w placówce medycznej, a także ubezpieczenie nieruchomości w Polsce na wypadek zdarzenia losowego lub kradzieży z włamaniem.
- Ubezpieczenie NNW, które obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji w Polsce, a także organizację pomocy domowej lub opieki nad dziećmi.
- Ubezpieczenie bagażu, które obejmuje m.in. utratę, uszkodzenie bądź zniszczenie przedmiotów osobistych (telefon, tablet, klucze), bagaż przewożony wewnątrz pojazdu oraz w bagażnikach zewnętrznych, pokrycie kosztów zakupu artykułów pierwszej potrzeby w razie opóźnienia dostarczenia bagażu, a także pomoc w przypadku utraty środków płatniczych lub dokumentów.
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, m.in. w zakresie uszkodzenia posiadanego lub wypożyczonego mienia, wyrządzenia szkody innym osobom, a także OC instruktora.
Warianty ubezpieczenia ERGO Podróż
Dodatkowo w ramach ubezpieczenia ERGO Podróż dostępne są opcje dodatkowe, które możesz dołączyć do swojego ubezpieczenia podstawowego w zależności od Twoich potrzeb. Jakie to opcje? Sprawdź:
- W ramach pakietu ERGO Podróż możesz wykupić ubezpieczenia dodatkowe, które, w zależności od celu i przebiegu Twojej podróży, może obejmować: sprzęt sportowy, karnety i kursy (zwrot kosztów karnetów lub kursów sportowych niewykorzystanych w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku), a także wypadek w podróży.
- Wybór rozszerzeń ubezpieczenia ERGO Podróż zależy m.in. od miejsca, w które się udajesz, i celu Twojej podróży. Spośród dostępnych rozszerzeń możesz się zdecydować na takie, jak: praca fizyczna, terroryzm, choroby przewlekłe, sport i sport wyczynowy.
Ubezpieczenie ERGO Podróż dostępne jest w trzech wariantach:
- wariant I – ubezpieczenie Pomoc Medyczna i Koszty Leczenia pokrywane do kwoty 200 000 złotych, ubezpieczenie NNW pokrywane do kwoty 10 000 złotych, ubezpieczenie OC pokrywane do 200 000 złotych, ubezpieczenie bagażu – do 1000 złotych,
- wariant II – ubezpieczenie Pomoc Medyczna i Koszty Leczenia pokrywane do kwoty 500 000 złotych, ubezpieczenie NNW pokrywane do kwoty 30 000 złotych, ubezpieczenie OC pokrywane do kwoty 500 000 złotych, ubezpieczenie bagażu – do 5000 złotych,
- wariant III – ubezpieczenie Pomoc Medyczna i Koszty Leczenia pokrywane do kwoty 1 000 000 złotych, ubezpieczenie NNW pokrywane do kwoty 60 000 złotych, ubezpieczenie OC pokrywane do 1 000 000 złotych, ubezpieczenie bagażu – do 10 000 złotych.
Rodzaj podejmowanej pracy
Praca fizyczna za granicą – czy rodzaj pracy należy uwzględnić w ubezpieczeniu?
Wiesz już, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą jest niezwykle ważne. Czy jednak będzie ono stanowiło skuteczną ochronę, jeśli ulegniesz wypadkowi podczas pobytu w pracy lub w trakcie wykonywania obowiązków służbowych poza siedzibą firmy? Jeśli jesteś osobą wykonującą zawód niższego ryzyka, np. osobą wykonującą pracę umysłową czy zajmującą się opieką nad osobami starszymi – jak najbardziej! W ramach ubezpieczenia za granicą ERGO Podróż gwarantujemy bowiem ubezpieczenie właśnie w takich wypadkach.
Co jednak, jeśli zamierzasz wyjechać za granicę do pracy fizycznej? W takim wypadku powinieneś pamiętać, że wiąże się ona z dużo większym ryzykiem niż praca umysłowa. Podczas jej wykonywania łatwo np. o upadek z wysokości czy porażenie prądem. Twoim obowiązkiem jest więc zadbać o wykupienie rozszerzenia ubezpieczenia podróżnego uwzględniającego zagrożenia, które niesie za sobą wykonywany przez Ciebie rodzaj pracy.
Gdzie wykupić ubezpieczenie?
Ubezpieczenie ERGO Podróż przychodzi z pomocą również w takich wypadkach. Oferuje ono bowiem rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej dla pracowników fizycznych o nazwie Praca fizyczna, przeznaczone dla osób wykonujących zawody podwyższonego ryzyka, takie jak związane z budownictwem czy pracami ogrodniczymi.
Musisz wiedzieć, że z zakresu ochrony wyłączone są zawody niebezpieczne. ERGO Hestia nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które są następstwami szkód spowodowanych lub tych, które powstały w wyniku wykonywania zawodów niebezpiecznych, a także zawodów niewymienionych w załączniku nr 2 do OWU.
Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Odpowiedź na to pytanie jest dużo mniej skomplikowana niż Ci się wydaje. Wystarczy, że sprawdzisz, czy to wybrane przez Ciebie oferuje ono najbardziej potrzebne w razie wypadku za granicą usługi m.in. bezpłatną opiekę medyczną, OC, NNW, usługi assistance i ubezpieczenie bagażu, a jeśli wykonujesz pracę fizyczną – czy pozwala na zakup odpowiedniego rozszerzenia, które ochroni Cię w razie wypadku. Takim ubezpieczeniem jest właśnie ERGO Podróż, oferowane przez ERGO Hestię. Skontaktuj się z agentem ERGO Hestii, aby dowiedzieć się więcej.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO Podróż dostępnych pod adresem:https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-podrozy/
opublikowano 01.12.2023