oc a ac tło

Różnica między OC a AC –

poznaj zakres najpopularniejszych ubezpieczeń

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
i Autocasco

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych zazwyczaj możesz spotkać dwa najpopularniejsze typy ubezpieczeń komunikacyjnych: OC (odpowiedzialność cywilna) i AC (Autocasco). Chociaż obie zapewniają określony poziom ochrony związanej z pojazdem , istnieją między nimi istotne różnice, w tym ta najważniejsza: OC jest obowiązkowe. Przeczytaj nasz tekst, aby świadomie zdecydować, które ubezpieczenie samochodu wybrać.

Z tekstu dowiesz się:

  • Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?
  • Co obejmuje AC samochodu?
  • Dlaczego warto wykupić Autocasco?
  • Jaka jest różnica między OC a AC?
  • Jakie dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne możesz wykupić w ramach pakietu ERGO 7?

Właściwe ubezpieczenie samochodu to kluczowa kwestia – nie tylko zapewnia bezpieczeństwo Tobie, Twoim współpasażerom ale chroni także Twoje auto . Sprawdź nasze porównanie ubezpieczeń OC i AC, poznaj różnice między nimi i świadomie wybierz zakres ochrony, który najbardziej Ci odpowiada.

Ubezpieczenie OC – co to takiego?

mężczyzna patrzący na samochód przez okno

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) stanowi podstawowe i obowiązkowe zabezpieczenie dla posiadaczy samochodów w naszym kraju. Według polskiego prawa każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego na terytorium Polski jest zobowiązany do posiadania ważnej polisy OC. Brak ubezpieczenia w tym wypadku wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. Na przykład w przypadku samochodu osobowego zaledwie jeden dzień zwłoki może skutkować karą w wysokości aż 1720 zł!

Co obejmuje ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu? W jego ramach ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu lub na zdrowiu osób trzecich w wyniku wypadku drogowego, w którym uczestniczył ubezpieczony posiadacz pojazd wskazanego w umowie ubezpieczenia. Jeśli więc spowodujesz wypadek lub kolizję, to z Twojej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie odpowiadające kosztom leczenia, naprawy pojazdu, a także ewentualne zadośćuczynienie za doznane obrażenia. Ochrona obejmuje też szkody powstałe m.in. przy wsiadaniu i wysiadaniu (np. uderzenie drzwiami w zaparkowany obok samochód), załadowywaniu i rozładowywaniu pojazdu oraz podczas zatrzymania i postoju.

Czytaj też: Wypadek? Sprawdź OC!

Ubezpieczenie AC – co obejmuje Autocasco?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, stanowi dodatkową formę zabezpieczenia dla właścicieli pojazdów mechanicznych. W odróżnieniu od OC, które jest obowiązkowe, AC jest dobrowolne, oferuje za to inny zakres ochrony. A dokładniej, chroni Twój samochód w przypadku różnych zdarzeń losowych, takich jak wypadki, kradzieże, pożary czy zniszczenia w wyniku działania sił natury, a nawet… przegryzienia kabli przez kuny. I to na dwa sposoby: możesz naprawić szkodę a a odszkodowanie zostanie wypłacone warsztatowi, który dokonał naprawy lub otrzymać odszkodowanie na wskazane konto bankowe . To ubezpieczenie pokrywa też finansowe konsekwencje szkód w ubezpieczonym pojeździe, spowodowanych z winy Twojej lub Twoich bliskich.

Zawierając umowę autocasco sam wybierasz, jak szerokiego zakresu ochrony potrzebujesz. W ERGO Hestii do wyboru masz: wariant I (utrata pojazdu), wariant II (utrata i uszkodzenie pojazdu) oraz wariant III (All Risk).

Ubezpieczenie AC – dlaczego warto wykupić polisę?

Ubezpieczenie AC to niezwykle wartościowe ubezpieczenie dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Decydując się na jego wykupienie, zyskujesz szeroką ochronę, która może znacząco zminimalizować finansowe konsekwencje nieprzewidzianych zdarzeń. Jej wartość przejawia się przede wszystkim w elastyczności i kompleksowości: obejmuje szereg potencjalnych ryzyk od typowych wypadków drogowych, przez kradzieże i dewastacje, aż po pożary czy uszkodzenia mechaniczne.

Posiadając ubezpieczenie AC, możesz czuć się pewnie na drodze. Wiesz, że nawet w przypadku poważnych szkód ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie odpowiednio do poniesionych strat. Ponadto możliwość wyboru różnych wariantów ubezpieczenia AC, pozwalających dostosować ochronę do indywidualnych potrzeb i preferencji, sprawia, że polisa ta staje się atrakcyjną opcją dla kierowców.

Zobacz też: Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu – co należy przygotować?

kobieta siedzi przy samochodzie

OC a AC – różnica w ubezpieczeniach

Zakres ochrony

  • OC chroni tylko od szkód wyrządzonych innym osobom lub ich mieniu, podczas gdy AC obejmuje Twój pojazd.

Koszt polisy

  • AC jest zazwyczaj droższe od OC ze względu na inny zakres ochrony.
  • Koszt AC zależy od wielu czynników, takich jak wartość i wiek pojazdu, historia ubezpieczeniowa kierowcy, a nawet miejsce zamieszkania.

Rodzaje szkód objętych ochroną

  • AC oferuje ochronę przed innymi rodzajami szkód niż OC.
  • Oprócz szkód wyrządzonych w wyniku wypadków drogowych, AC może również obejmować kradzieże, pożary, zniszczenia w wyniku klęsk żywiołowych itp.

ERGO 7 – ubezpieczenia komunikacyjne na miarę Twoich potrzeb

oc a ac - pasażer pojazdu

Chcesz zmienić swojego ubezpieczyciela? Wybierz OC i AC w ERGO Hestii! Nasze ubezpieczenia komunikacyjne w ramach pakietu ERGO 7 obejmują m.in.:

Dobrowolne ubezpieczenie Autocasco (AC) chroniące od utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Wykupując ubezpieczenie AC otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do:

  • zderzenia się pojazdów – w szczególności, gdy nie jest możliwe ustalenie sprawcy uszkodzenia Twojego pojazdu (np. tzw. szkoda parkingowa),
  • uszkodzenia pojazdu, np. na skutek wjechania w dziurę,
  • uszkodzenia pojazdu przez dzikie i hodowlane zwierzęta,
  • pożaru (również samozapłonu), wybuchu, zatopienia pojazdu,
  • zawirusowania lub włamania do systemów elektronicznych pojazdu,
  • uszkodzenia pojazdu w wyniku wandalizmu albo przez przewożony sprzęt sportowy,
  • kradzieży pojazdu (całego lub poszczególnych części).

Dobrowolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów (NNW Kierowcy i Pasażera), które obejmuje:

  • uszczerbek na zdrowiu, np. złamanie ręki, skręcenie stawu, utratę wzroku,
  • pokrycie kosztów leczenia w szpitalu, badań, zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych,
  • pokrycie kosztów zakupu niezbędnych lekarstw, środków opatrunkowych i przedmiotów ortopedycznych,
  • utratę życia przez kierowcę lub pasażerów pojazdu,
  • czasową utratę zdolności do wykonywania pracy lub nauki.

Dobrowolne ubezpieczenie Car Assistance, będące zestawem usług pomocowych (np. holowanie, pojazd zastępczy lub usprawnienie na miejscu) na wypadek różnych zdarzeń na drodze, takich jak:

  • zderzenie się pojazdów,
  • nagłe zetknięcie się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu,
  • wandalizm,
  • zderzenie się sprzętu sportowego przewożonego na bagażniku zewnętrznym z przedmiotami i zwierzętami z zewnątrz pojazdu,
  • pożar, wybuch, zatopienie oraz nagłe działanie sił przyrody,
  • nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu,
  • kradzież pojazdu lub jego części.

Dobrowolne ubezpieczenie bagażu, chroniące przedmioty przewożone wewnątrz pojazdu i w bagażnikach zewnętrznych.

Wybór właściwego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich, a także bezpieczeństwa finansowego. OC jest obowiązkowe, ale warto zapoznać się także z ofertą Autocasco. Wykupienie polisy AC może okazać się mądrym krokiem dla wszystkich, którzy cenią sobie kompleksową i szeroką ochronę swojego mienia na drodze.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/

opublikowano: 24.07.2024

Warto wiedzieć: