Podstawowe badania profilaktyczne –
co i kiedy warto badać?
Zadbaj o swoje zdrowie
Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Warto raz na jakiś czas wykonać profilaktykę zdrowotną. Jakie badania zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia? Dowiedz się więcej i przeczytaj, jak ograniczyć koszty badań okresowych.
Dlaczego badania profilaktyczne są ważne
Podstawowe badania profilaktyczne wykonywane regularnie są kluczowe dla wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. To umożliwia szybkie podjęcie leczenia i minimalizację ryzyka poważnych powikłań w razie wystąpienia groźnych schorzeń np. nowotworowych.
Korzyści z regularnego wykonywania podstawowych badań profilaktycznych to m.in.:
- wczesne wykrycie chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy cukrzyca, zanim pojawią się poważne objawy utrudniające leczenie,
- redukcja kosztów leczenia dzięki wcześniejszej interwencji,
- zwiększenie szans na pełne wyleczenie lub kontrolowanie przewlekłych schorzeń.
Regularne przeprowadzanie podstawowych badań profilaktycznych, może znacząco przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. W wielu przypadkach może oznaczać to szansę na powrót do pełni zdrowia.
Jakie badania warto zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia?
Wśród badań, które warto wykonywać regularnie, są m.in.:
- morfologia krwi,
- badanie poziomu cukru we krwi,
- próby wątrobowe,
- profil lipidowy, czyli ustalenie stężenia poziomu całkowitego cholesterolu,
- badanie moczu,
- EKG,
- OB.
Warto też dokonywać pomiaru elektrolitów, pierwiastków oraz witamin w organizmie. W ten sposób można znaleźć przyczynę ogólnego pogorszenia samopoczucia, zmęczenia, a także problemów z koncentracją, nastrojem i brakiem energii na co dzień.
Morfologia krwi to podstawowe badanie, które pozwala na ocenę stanów przedchorobowych i chorobowych. Taka diagnostyka jest przydatna w przypadku podejrzenia anemii, białaczki, czerwienicy lub nowotworów.
Jakie badania robić regularnie w zależności od wieku
Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonać w określonych przedziałach wiekowych.
Tabela 1: Podstawowe badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn zależnie od wieku.
Wiek | Kobiety | Mężczyźni |
---|---|---|
20 lat | Morfologia krwi co 2-3 lata, Cytologia, badanie piersi co roku, USG dopochwowe co 2-3 lata, samobadanie piersi co miesiąc | Morfologia krwi co 2-3 lata, Samobadanie jąder co pół roku, badanie jąder przez lekarza co 3 lata |
30 lat | Morfologia krwi co roku, Cytologia, badanie piersi co roku, USG piersi raz w roku, USG dopochwowe co roku | Morfologia krwi co roku, Samobadanie jąder co miesiąc |
40 lat | Cytologia, USG piersi, badanie tarczycy co roku, mammografia co 2 lata | Kontrola prostaty co roku, Samobadanie jąder co miesiąc, RTG płuc co 2 lata |
50+ lat | Cytologia, mammografia co 2 lata, USG narządów rodnych co roku, badanie hormonów co roku | Badanie prostaty i PSA co roku, EKG co roku, Kolonoskopia co 5 lat |
A zatem regularne badania są kluczem do wczesnego wykrywania chorób. Kobiety i mężczyźni powinni zwracać uwagę na różne aspekty zdrowia w zależności od wieku, a konsultacje z lekarzem pomogą dostosować indywidualny kalendarz badań.
Niezależnie od wieku warto mieć aktywną umowę ubezpieczenia zdrowotnego z towarzystwem ubezpieczeniowym. To dobry sposób, aby ograniczyć wydatki związane z realizacją podstawowych badań okresowych w wyspecjalizowanych placówkach medycznych.
Badania okresowe – jakie badania są obowiązkowe
Badania okresowe to obowiązkowe, regularne testy medyczne, mające na celu ocenę stanu zdrowia pracowników. Wykonuje się je w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych wynikających z warunków pracy.
Zgodnie z Art. 229 Kodeksu Pracy wstępne badania lekarskie muszą być realizowane przez osoby przyjmowane do pracy oraz przez pracowników młodocianych przenoszonych na nowe stanowiska pracy.
Zakres badań diagnostycznych zawsze jest uzależniony od charakteru pracy i branży, w której jest zatrudniony pacjent. Badania okresowe przeprowadza się średnio raz na 1-5 lat, a o kolejnych terminach realizacji czynności diagnostycznych informuje orzeczenie dotyczące braku przeciwwskazań do wykonywania pracy zawodowej.
W odniesieniu do konkretnych zawodów obowiązkowe badania okresowe medycyny pracy mogą obejmować diagnostykę wzroku, słuchu, badania laryngologiczne i neurologiczne, a także psychologiczne i psychiatryczne.
Może też zdarzyć się, że pracownik zostanie skierowany na badania krwi, moczu, a także testy wydolnościowe.
Jak ubezpieczenie zdrowotne może wspierać regularne badania profilaktyczne?
Aktywna umowa ubezpieczenia zdrowotnego to świetne wsparcie dla regularnych działań diagnostycznych. Kiedy wiesz, jakie badania zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia, możesz zoptymalizować wydatki z tym związane poprzez pomoc od towarzystwa ubezpieczeniowego. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z pakietem ERGO Zdrowie Profilaktyka skorzystasz z pomocy różnych specjalistów, a w tym:
- chirurga naczyniowego,
- angiologa,
- alergologa,
- dermatologa,
- diabetologa,
- endokrynologa,
- onkologa – chirurga,
- foniatry,
- gastrologa,
- ginekologa,
- i wielu innych specjalistów.
Poprzez aktywną umowę z ubezpieczycielem w zakresie ochrony zdrowia przez realizowanie badań diagnostycznych możesz monitorować swój stan zdrowia bez dodatkowych kosztów. To przydatne szczególnie wtedy, kiedy zakres diagnostyki jest szeroki, a wtedy koszt prywatnych badań mógłby sięgnąć kwoty sporo ponad kilkuset złotych.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO Zdrowie dostępnym pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenia-zdrowotne/
opublikowano: 27.11.2024