kolizja ze zwierzyną leśną

Kolizja ze zwierzyną leśną

a uzyskanie odszkodowania – poradnik

Wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Wypadki drogowe z udziałem zwierząt przytrafiają się nawet doświadczonym kierowcom. Jeżeli mieszkasz w pobliżu lasu albo często poruszasz się autem po drogach w jego pobliżu, warto pomyśleć o dobrowolnym ubezpieczeniu AC. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie może ochronić Cię przed finansowymi skutkami powstałymi w wyniku zdarzenia drogowego, które spowoduje np. sarna wybiegająca z zagajnika prosto pod Twoje koła.

Z tekstu dowiesz się:

  • Dzikie zwierzęta: znak ostrzegawczy A-18b – co oznacza dla kierowcy?
  • Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji ze zwierzyną leśną?
  • Kolizja drogowa z dziką zwierzyną: prawo do odszkodowania – kiedy przysługuje?

Co roku na drogach odnotowuje się mnóstwo kolizji ze zwierzyną leśną w roli głównej. Wybiegające na ulicę sarny, jelenie, dziki, łosie, a nawet zające czy lisy potrafią wyrządzić spore szkody. Pamiątkami po takich zderzeniach są potłuczone lampy, zgniecione błotniki i uszkodzone szyby. Niejednokrotnie mieszkańcy lasu tracąc życie pod kołami rozpędzonego auta przyczyniają się do poważnych uszczerbków na zdrowiu ludzi. W naszym poradniku przeczytasz, jak możesz uniknąć finansowych konsekwencji takich wypadków. Podpowiadamy też, co krok po kroku zrobić, gdy znajdziesz się w podobnej sytuacji.

Dzikie zwierzęta – znak, którego nie wolno ignorować

Zderzenie z leśnym zwierzęciem może przytrafić się na każdej drodze. Najczęściej jednak do takich sytuacji dochodzi w obrębie podmiejskich osiedli i lasów, które są naturalnymi siedliskami łosi, lisów, saren, jeleni czy dzików.

Wszędzie tam, gdzie może pojawić się wspomniana zwierzyna, zarządcy dróg zobowiązani są poinformować o tym kierujących pojazdami. Gdy przy drodze zauważysz znak ostrzegawczy A-18b, zachowaj szczególną ostrożność na wyznaczonym odcinku i zredukuj prędkość na wypadek wtargnięcia zwierzyny na Twój pas ruchu.

Z pewnością pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolizji, która może okazać się poważna w swoich skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla Ciebie i Twoich pasażerów.

Przeczytaj też: Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu – co należy przygotować?

chłopiec jadący w samochodzie przez las

Kolizja ze zwierzęciem leśnym – jak się zachować, gdy do niej dojdzie?

Na drodze nie zawsze można uniknąć kolizji ze zwierzyną leśną, która nagle wbiega z lasu pod Twoje koła. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, należy podjąć odpowiednie czynności. Przede wszystkim po takim incydencie zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu i włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców przed utrudnieniami na drodze. Postaraj się od razu ocenić, czy jesteś bezpieczny i czy osobom, które z Tobą jechały, nic się nie stało. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, wezwij karetkę, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999. Kolejny krok to sprawdzenie stanu potrąconego zwierzęcia. Koniecznie rób to z bezpiecznej odległości, ponieważ zwierzę może być wystraszone i agresywne.

Jeżeli np. ranny łoś leży na drodze, zabezpiecz miejsce zdarzenia. Ustaw trójkąt ostrzegawczy, aby nadjeżdżające samochody mogły bezpiecznie ominąć przeszkodę na swoim pasie ruchu. Pamiętaj, że jeśli pasażerom lub Tobie nic się nie stało, a ucierpiało tylko zwierzę, musisz wezwać do takiego zdarzenia policję albo straż miejską. Niedopełnienie tego obowiązku grozi wysoką karą grzywny do 5 tys. zł, a w niektórych przypadkach może nawet skończyć się aresztem. Funkcjonariusze spiszą oświadczenie o kolizji ze zwierzęciem i przekażą Ci jego kopię. Na miejsce przyjedzie także weterynarz, który oceni stan zwierzaka i zdecyduje, co z nim dalej zrobić.

droga przez las

Czekając na służby, warto zrobić kilka zdjęć do dokumentacji. Sfotografuj miejsce zdarzenia i stan pojazdu po stłuczce. Zabezpiecz także nagranie z kamery samochodowej. Może zdarzyć się, że zwierzę pod wpływem adrenaliny ucieknie z miejsca zdarzenia. W takim przypadku postaraj się udokumentować np. ślady krwi, sierść albo wgniecenia na karoserii. Zapisz także dane kontaktowe do ewentualnych świadków kolizji i zanotuj jej czas, datę i okoliczności. Twoje auto po takiej stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy? W takim przypadku trzeba będzie dodatkowo wezwać pomoc drogową i odholować samochód do serwisu.

Czytaj także: Różnica między OC a AC – poznaj zakres najpopularniejszych ubezpieczeń

Kolizja ze zwierzęciem: odszkodowanie – jak je uzyskać?

Zgodnie z polskim prawem po kolizji ze zwierzęciem leśnym możesz ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi w ramach jego polisy OC działalności. Pamiętaj, że nie otrzymasz odszkodowania jeśli do zdarzenia doszło na oznakowanym odcinku. Warto też sprawdzić, czy w dniu, w którym doszło do potrącenia zwierzyny leśnej, miało miejsce polowanie. Jeżeli np. dziki spłoszone wystrzałami leśników wbiegły na ulicę wprost pod Twoje auto, możesz liczyć na odszkodowanie od koła łowieckiego.

Tego typu przypadki są jednak dosyć rzadkie, dlatego oprócz obowiązkowego OC warto postawić na dodatkowe ubezpieczenie, które ochroni Cię przed finansowymi następstwami „bliskich spotkań” z mieszkańcami lasów i zagajników. Autocasco od ERGO Hestii z ochroną przed dzikimi zwierzętami może okazać się dużym wsparciem, gdy będziesz musiał wykonać kosztowną naprawę szkody wyrządzonej przez rosłego łosia, dzika czy jelenia.

mężczyzna uzyskuje odszkodowanie

W ERGO Hestii ubezpieczenia mają szeroki i elastyczny zakres, dlatego bez większych problemów dopasujesz je do własnych potrzeb. W razie uszkodzenia auta możesz wybrać metodę naprawy szkody w jednym z trzech dostępnych wariantów. Usterkę zniwelujesz w warsztacie partnerskim naszej firmy, w ASO lub otrzymasz odszkodowanie na podstawie sporządzonego kosztorysu szkód.

Pamiętaj, że do dyspozycji masz także ubezpieczenie pojazdu Car Assistance (oferujące m.in. holowanie auta lub samochód zastępczy) oraz ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów (obejmujące np. leczenie i poniesione uszczerbki na zdrowiu w wyniku kolizji).

Nie ryzykuj i wykup polisę, która zagwarantuje rekompensatę w postaci odszkodowania za poniesione koszty po incydencie na drodze z leśnym zwierzęciem.

Sprawdź też: Wymiana szyby z ubezpieczenia – jak to działa?



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/

opublikowano: 16.08.2024

Warto wiedzieć: