Odholowanie samochodu

Wypadek komunikacyjny

czy mam nieograniczony czas na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC sprawcy?

Kto ma prawo do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy?

Każda osoba poszkodowana w wypadku lub kolizji ma prawo do otrzymania zadośćuczynienia i odszkodowania z tak zwanego OC sprawcy. Dowiedz się dlaczego nie zawsze możesz zgłosić szkodę od razu. Ile masz czasu na zgłoszenie szkody? Jakie terminy obowiązują w takiej sytuacji? Czy istnieje przedawnienie roszczeń z OC?

Możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych jest ograniczona w czasie. Osoba poszkodowana nie jest co prawda związana z Towarzystwem Ubezpieczeń żadną umową, nie ma zatem określonego terminu na zgłoszenie szkody. Przepisy prawa przewidują jednak terminy, po upływie których Towarzystwo Ubezpieczeń będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania. Sąd również uzna, że roszczenia zostały zgłoszone zbyt późno (nastąpiło przedawnienie).

W jakich terminach roszczenia z umowy OC ulegają przedawnieniu?

Mężczyzna i kobieta oglądający stłuczkę

Przepisy prawne przewidują następujące terminy przedawnienia:

  • 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Ma to zastosowanie przede wszystkim w przypadku kolizji drogowych, tzw. stłuczek, w których obrażenia ciała osób poszkodowanych są stosunkowo niewielkie, a sprawca został ukarany za popełnienie wykroczenia (np. otrzymał mandat karny).
  • 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa dla szkód tym przestępstwem wyrządzonych. Dotyczy to wypadków komunikacyjnych, w których poszkodowany doznał bardzo poważnych obrażeń ciała lub zmarł.
  • 3 lata dla roszczeń o świadczenia okresowe na przykład o przyznanie renty. Każda rata renty liczona jest oddzielnie.
  • w przypadku osoby małoletniej przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat 2 od uzyskania przez nią pełnoletności. Zatem jeśli na przykład w dniu wypadku poszkodowany miał 10 lat, a sprawca zdarzenia został ukarany mandatem karnym, to poszkodowany będzie miał jeszcze 10 lat na skuteczne dochodzenie swoich roszczeń (do chwili ukończenia 20 lat).

  • W przypadku szkody na osobie przepisy przewidują dodatkowy 3 letni termin licząc od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Dodatkowy oznacza, że w określonych sytuacjach termin ten będzie miał zastosowanie również wtedy, gdy szkoda została wyrządzona przestępstwem, a od dnia popełnienia przestępstwa minęło więcej niż 20 lat. Jeśli na przykład po 21 latach od wypadku u poszkodowanego zdiagnozowano padaczkę pourazową, to termin przedawnienia dla roszczeń wynikających z tego następstwa wynosi 3 lata od momentu powzięcia przez poszkodowanego informacji o padaczce pourazowej. Zakład Ubezpieczeń nie będzie mógł zatem odmówić wypłaty odszkodowania z tego tytułu powołując się na fakt, że upłynęło już 20 lat od wypadku.

Co niezwykle istotne, koniec terminu przedawnienia przypadać będzie zawsze na ostatni dzień roku kalendarzowego. Jeśli więc kolizja komunikacyjna, w wyniku której poszkodowany doznał lekkich obrażeń ciała miała miejsce 17.05.2023r., to ostatni dniem na skuteczne zgłoszenie roszczenia będzie 31.12.2026r.

Co zrobić, aby uniknąć przedawnienia roszczeń?

Przepisy prawa przewidują możliwość uniknięcia przedawnienia, tj. możliwość podjęcia przez poszkodowanego określonych czynności, które spowodują, że czas do upływu terminu przedawnienia zostanie wstrzymany. Do czynności tych należą:

  • zgłoszenie ubezpieczycielowi roszczenia lub zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem,
  • każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, np. złożenie pozwu w sądzie.

Gdy nastąpi przerwanie procesu przedawnienia, termin ten  liczy się od nowa.