Mężczyzna ustawia trójkąt po wypadku, a kobieta czeka przy samochodzie

Zdarzył się wypadek?

Dowiedz się, jak sprawdzić szczegóły OC

Zdarzył się wypadek?

Wypadek i kolizja niosą za sobą dużo stresu, nawet jeśli nie ma poważnie poszkodowanych. Uszkodzony zazwyczaj bywa samochód, czasem jednej, czasem dwóch osób biorących udział w stłuczce. W takich sytuacjach część kierowców decyduje się porozumieć bez udziału policji. Czy słusznie? Wszystko zależy od tego, czy w odpowiedni sposób dopełnią formalności oraz czy zdarzenie, które miało miejsce, faktycznie może obyć się bez wizyty służb mundurowych. Dodatkowy stres może pojawić się, gdy osoba, która spowodowała wypadek… nie miała OC. Oczywiście jest to niezgodne z prawem, jednak nadal może mieć miejsce. Aby taka sytuacja nigdy Ci się nie zdarzyła, warto wiedzieć, jak wygląda procedura sprawdzenia OC pojazdu – także czyjegoś.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy można legalnie sprawdzić czyjeś OC,
  • kiedy i jak sprawdzić OC,
  • jak zadbać o swoje OC,
  • jak sprawdzić swoje OC.

Jeśli sprawca wypadku bądź kolizji nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, powinien naprawić szkodę z własnej kieszeni. Gorzej, jeśli jest on nieuchwytny, próbuje uchylać się od odpowiedzialności za szkodę lub nie ma środków na jej pokrycie. W takiej sytuacji bez policyjnej notatki z kolizji poszkodowany może zostać bez pieniędzy i z uszkodzonym autem. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze sprawdzenie polisy OC, a w przypadku, gdy sprawca jej nie posiada, wezwanie policji.

Sprawdzenie OC pojazdu a legalność

Czy sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu innego kierowcy jest legalne? Jak najbardziej! Co więcej – to czynność, o której zawsze powinieneś pamiętać w razie kolizji. Od 2018 roku zostały zniesione przepisy mówiące o obowiązku noszenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz dowodu opłacenia polisy ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego też bez problemu możliwe jest legalne sprawdzenie takich danych drugiej osoby w razie potrzeby.

Informacja o ważnym ubezpieczeniu OC uczestnika wypadku nie podlega ochronie RODO tak jak dane osobowe. Jeśli więc jakiś kierowca próbuje w ten sposób zniechęcić Cię do sprawdzenia ubezpieczenia, istnieje duże ryzyko, że po prostu go nie ma. Ty natomiast masz do tego pełne prawo, zwłaszcza wtedy, kiedy decydujecie się nie wzywać policji i dane polisy są absolutnie niezbędne do tego, aby uzyskać odszkodowanie.

Czytaj też: Ubezpieczenie szyb samochodu – czy warto wykupić?

kobieta siedzi w samochodzie i sprawdza OC

Kiedy i jak sprawdzić ubezpieczenie OC?

Sprawdzenie polisy OC i jej ważności powinno mieć miejsce w razie każdego wypadku, stłuczki lub innego zdarzenia drogowego. Pamiętaj przede wszystkim, że zanim sprawdzisz ważność OC, nie należy opuszczać miejsca zdarzenia. Do zweryfikowania OC będzie Ci potrzebny telefon z dostępem do internetu oraz numer rejestracyjny samochodu sprawcy (lub VIN). Jeśli sprawca kolizji pokaże Ci papierowy dokument, warto zawsze sprawdzić jego poprawność. Może to bowiem być jedynie oferta, którą ubezpieczyciel wysłał do kierowcy, a to nie oznacza jeszcze zawarcia polisy. W takim wypadku OC jest nieważne – aktualne i najbardziej pewne dane znajdują się więc w internecie!

Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i znajdź zakładkę „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Kliknij odnośnik „Sprawdź OC dla pojazdu”. W tym miejscu będziesz musiał podać dane: numer rejestracyjny auta (lub VIN), dzień zdarzenia, kraj, w którym doszło do zdarzenia. Zatwierdź dane i kliknij „Dalej”. Zostaną wygenerowane informacje o ubezpieczeniu konkretnego pojazdu na dany dzień: numer polisy, nazwa towarzystwa ubezpieczonego, adres firmy ubezpieczeniowej, a także marka pojazdu.



Teraz wiesz, do jakiej firmy zgłosić się w sprawie roszczenia. Zawsze możesz też skorzystać z BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód). To system, w którym firma ubezpieczeniowa, w której masz ubezpieczenie OC, zapewnia szybką i profesjonalną pomoc w przypadku szkody. Program ten polega na natychmiastowej wypłacie odszkodowania lub naprawie uszkodzonego pojazdu w wyniku wypadku.

Jeśli w UFG nie ma danego pojazdu, z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie jest on ubezpieczony. W takim wypadku wezwij policję do spisania notki o zdarzeniu. Będziesz mieć pewność, że nie zostaniesz bez pieniędzy.

Sprawdź, czy masz OC – dlaczego warto to zrobić?

Mężczyzna i kobieta oglądają szkode na samochodzie

Jeśli jesteś pierwszym właścicielem samochodu, posiadanie własnego OC to oczywistość. Musisz wykupić taką polisę, aby móc legalnie użytkować swój pojazd. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ERGO 7 – ubezpieczenia komunikacyjnego, w którym znajduje się także OC. Dzięki temu zyskasz kompleksową ochronę oraz pomoc w razie nieprzewidzianego zdarzenia drogowego.

Jak często należy wykupować polisę? Umowa ubezpieczenia OC jest zawierana co rok. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady:

  • zakup pojazdu od innego właściciela – przejmujesz OC poprzedniego właściciela, ale gdy kończy się okres ubezpieczenia, musisz sam zadbać o zawarcie umowy,
  • spadek lub darowizna – podobnie jak w przypadku zakupu używanego samochodu, po zakończeniu umowy OC musisz sam zadbać o zawarcie kolejnej umowy ubezpieczenia (w tym samym lub innym towarzystwie),
  • nieuregulowanie całej składki OC – jeśli nie opłaciłeś składki w całości, ubezpieczenie nie zostanie odnowione,
  • krótkoterminowe OC – dostępne np. dla pojazdów historycznych czy do jazd testowych (najczęściej jest to polisa na 30 dni i nie odnawia się automatycznie).

Dlaczego trzeba dbać o zachowanie ciągłości OC? Nawet jeden dzień przerwy w OC może wiązać się z karą nałożoną przez UFG. Jej wysokość jest uzależniona m.in. od minimalnego wynagrodzenia i rodzaju samochodu. Nigdy jednak ta kara nie jest niska, dlatego warto sprawdzać, czy auto jest ubezpieczone. Kara za brak OC w okresie ponad 14 dni to 7 200 zł dla właścicieli aut osobowych.

Trzy sposoby na sprawdzenie swojego OC

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony? To proste!

Istnieją trzy bardzo proste sposoby, dzięki którym możesz sprawdzić, czy Twoje auto ma OC. Każdy z nich jest tak samo odpowiedni, wszystko zależy od sytuacji i od tego, czy masz akurat dostęp do internetu lub telefonu. Jeśli natomiast obawiasz się, że możesz nie mieć połączenia sieciowego, dobrze jest zrobić zdjęcie swojego dowodu rejestracyjnego i polisy telefonem komórkowym. Będziesz mieć wtedy dokumenty zawsze przy sobie.

Po pierwsze, aby sprawdzić ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z tego samego sposobu, który pozwala zweryfikować ważność OC innego kierowcy – przez internet na stronie UFG. Po drugie, możesz po prostu zajrzeć do dokumentów pojazdu. Tam również znajduje się informacja o tym, do kiedy ważne jest Twoje OC. Innym sposobem jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem, który sprawdzi, czy masz OC.

Sprawdzenie ubezpieczenia jest istotne nie tylko wtedy, kiedy jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji. Warto kontrolować stan swojej polisy, żeby wiedzieć, czy nie zbliża się termin jej ważności. W ten sposób unikniesz problemów nie tylko związanych z nieprzewidzianymi zdarzeniami drogowymi, ale też mandatu i kary pieniężnej za brak ubezpieczenia OC.

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:

ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/

opublikowano 01.12.2023