Jak skrócić czas oczekiwania
na wizytę u specjalisty
Czy można uniknąć kolejki do lekarza
Wizyty u lekarzy specjalistów często wymagają długiego czekania. To szczególnie trudne dla osób, które pilnie potrzebują pomocy. Jak można przyspieszyć dostęp do specjalisty? Sprawdź praktyczne porady, które mogą Ci w tym pomóc.
Ile wynosi czas oczekiwania do lekarza specjalisty
Średni czas oczekiwania do specjalistów na konsultacje lekarskie wynosi ok. 4 miesiące. Badania rynku medycznego wskazują, że na przestrzeni lat czas oczekiwania do lekarza stale ulega wydłużeniu [1].
Dla porównania: w 2012 roku na wizytę u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czekaliśmy zaledwie średnio 2,4 miesiąca. W 2019 roku średni czas wynosił ok. 3,8 miesiąca. Mimo wdrażania nowych technologii w publicznych placówkach medycznych czas oczekiwania stale rośnie.
Dostępne terminy do konkretnych specjalistów na badania można łatwo sprawdzić w publicznym Informatorze o Terminach Leczenia. To narzędzie udostępnione przez NFZ. Umożliwia wyszukiwanie pierwszych wolnych terminów np. na badania genetyczne [2].
Czas oczekiwania do specjalisty jest uzależniony od dwóch czynników:
- lokalizacja – im większa miejscowość, tym bardziej oddalony termin,
- specjalizacja – terminy do lekarzy o wąskich specjalizacjach będą znacznie dłuższe niż np. do chirurga ogólnego.
Decydując się na wizyty na Narodowy Fundusz Zdrowia, musimy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania do lekarza niż w przypadku prywatnych placówek.
Dlaczego czas oczekiwania do specjalisty jest tak długi
Wizyta u specjalisty, takiego jak gastrolog czy neurolog, często wymaga czekania nawet kilka miesięcy. Przyczyną są problemy w systemie opieki zdrowotnej. Oto najważniejsze powody:
- za mało lekarzy – w Polsce brakuje specjalistów w niektórych dziedzinach, co powoduje przeciążenie dostępnych lekarzy i wydłużenie kolejek;
- niewystarczające finansowanie – publiczna opieka zdrowotna ma ograniczone fundusze, co utrudnia rozbudowę placówek, zakup sprzętu i zatrudnianie nowych lekarzy;
- przepełnione szpitale – system zdrowotny jest niewydolny, przez co trudno znaleźć szybkie terminy dla wszystkich pacjentów;
- starzenie się społeczeństwa – coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznej opieki, co dodatkowo wydłuża kolejki;
- brak rejonizacji – pacjenci mogą zapisywać się do lekarzy w innych miastach, co nierównomiernie obciąża placówki;
- za mało świadczeń finansowanych przez NFZ – ograniczona liczba refundowanych wizyt sprawia, że pacjenci muszą dłużej czekać na wizytę w ramach NFZ.
Dodatkowym problemem jest brak systemu, który pozwalałby efektywnie monitorować i zarządzać kolejkami. To wszystko prowadzi do długich czasów oczekiwania, które najbardziej dotykają osoby pilnie potrzebujące pomocy. Aby skrócić kolejki, konieczne są zmiany w finansowaniu, organizacji i liczbie specjalistów w systemie publicznej opieki zdrowotnej.
Co zrobić, aby krócej czekać na wizytę do lekarza
Jeśli musisz zbyt długo czekać na wizytę u specjalisty, możesz skorzystać z kilku prostych rozwiązań, aby przyspieszyć termin. Oto co możesz zrobić:
- Sprawdź terminy w innych placówkach
W Polsce nie ma rejonizacji, więc możesz zapisać się do lekarza w dowolnym miejscu, nawet na drugim końcu kraju. Wyszukiwarka NFZ pomoże Ci znaleźć placówkę z krótszym czasem oczekiwania. - Poproś lekarza o oznaczenie skierowania jako „pilne”
Jeśli Twój stan zdrowia wymaga szybkiej pomocy, poproś lekarza o dodanie adnotacji „cito” na skierowaniu. To może przyspieszyć termin wizyty. - Skorzystaj z e-rejestracji
Rejestracja online jest szybka i wygodna. Dzięki niej możesz zarezerwować termin bez wychodzenia z domu. - Monitoruj listy oczekujących
Sprawdzaj, czy nie zwolniły się miejsca u lekarzy. Czasami ktoś rezygnuje, a Ty możesz przejąć wcześniejszy termin. - Odwołuj wizyty, których nie możesz zrealizować
Jeśli wiesz, że nie pojawisz się na umówionej wizycie, poinformuj placówkę. Dzięki temu zwolnisz miejsce dla innej osoby.
Regularne sprawdzanie dostępnych terminów i korzystanie z powyższych rozwiązań może pomóc Ci szybciej dostać się do specjalisty.
Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to wygodne rozwiązanie, które w razie pogorszenia stanu zdrowia pozwala na szybki dostęp do lekarzy specjalistów. Pozwala także większą elastyczność w wyborze usług medycznych.
Zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego:
- krótszy czas oczekiwania na wizyty u specjalistów,
- szerszy zakres usług i procedur medycznych,
- mniej formalności przy umawianiu wizyt i zabiegów,
- możliwość skorzystania z usług w wielu placówkach medycznych,
- komfortowe warunki, w jakich odbywają się wizyty specjalistyczne.
Po wykupieniu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz otrzymać ekspresowe wsparcie medyczne w nagłych sytuacjach. W ten sposób unikniesz też długiego czasu oczekiwania do lekarza. Wizytę umówisz wygodnie online w ramach infolinii medycznej dostępnej 24/7.
Zdecyduj się na teleporadę
Jeśli Twój stan zdrowia nie wymaga wizyty w przychodni, skorzystaj z teleporady. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, które pozwala załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu.
Teleporada przyda się, gdy potrzebujesz:
- elektronicznej recepty na stałe leki,
- zwolnienia lekarskiego,
- skierowania na badania,
- porady medycznej lub wyjaśnienia wyników badań.
Telekonsultacja jest świetną alternatywą dla wizyty w placówce, zwłaszcza przy drobnych dolegliwościach, takich jak przeziębienie, lub jeśli chcesz omówić wyniki badań.
Możesz też skorzystać z konta klienta ERGO Zdrowie, aby w razie pogorszenia stanu zdrowia mobilnie umówić wizytę, rehabilitację, badania lub przedłużyć e-receptę. To prosty sposób na szybki dostęp do opieki medycznej.
Co jeszcze zyskasz dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu
Jeśli czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ jest zbyt długi, rozważ prywatne ubezpieczenie zdrowotne. To szybki i wygodny sposób na ochronę zdrowia swojego i bliskich.
Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zyskujesz:
- krótkie terminy wizyt u specjalistów i na badania diagnostyczne,
- szybki dostęp do usług medycznych w placówkach w całej Polsce,
- programy profilaktyczne w cenie pakietu,
- możliwość specjalistycznej diagnostyki poważnych chorób.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiej pomocy medycznej. Podpisując umowę, zyskasz dostęp do lekarzy, nawet bez skierowania i diagnostyki bez długiego czekania.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO Zdrowie dostępnym pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenia-zdrowotne/
opublikowano: 27.01.2025
[1] http://www.korektorzdrowia.pl/wp-content/uploads/barometr_whc_xii_i_2019_final.pdf