czym są przepięcia elektryczne

Czym są przepięcia elektryczne

i czy można się przed nimi zabezpieczyć

Ubezpieczenie domowej instalacji elektrycznej

Przepięcie elektryczne to zjawisko, które może poważnie uszkodzić domową instalację elektryczną oraz podłączone do niej urządzenia. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest przepięcie, jakie może wywołać skutki i jak skutecznie się przed nim zabezpieczyć. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak chronić swój dom oraz jakie korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie domu ERGO Hestii obejmujące m.in.szkody spowodowane przepięciami.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest przepięcie elektryczne,
  • jakie są rodzaje przepięć,
  • do czego mogą prowadzić przepięcia w sieci elektrycznej,
  • jak zabezpieczyć się przed zwarciem instalacji elektrycznej w domu,
  • dlaczego warto mieć ubezpieczenie od przepięć.

Co to jest przepięcie elektryczne

Przepięcie elektryczne to gwałtowny, krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej, który może trwać od kilku mikrosekund do kilku milisekund. Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia przepięcia są wyładowania atmosferyczne, czyli burze. Uderzenie pioruna w bezpośrednie sąsiedztwo linii energetycznej lub budynku może spowodować przepływ ogromnych ilości energii, co przekłada się na gwałtowny wzrost napięcia w sieci. Innym czynnikiem mogą być zwarcia w instalacji elektrycznej, które powstają na przykład w wyniku uszkodzeń kabli, wadliwego sprzętu czy nieprawidłowej eksploatacji urządzeń.

Nagłe wyłączanie lub włączanie dużych urządzeń elektrycznych, takich jak klimatyzatory, pompy ciepła czy sprzęt przemysłowy, również może prowadzić do powstania przepięć. Te urządzenia, ze względu na duże zapotrzebowanie na energię, mogą powodować nagłe zmiany w obciążeniu sieci, co z kolei skutkuje chwilowymi, ale intensywnymi wzrostami napięcia.

Należy również pamiętać o tym, że przepięcia mogą wynikać z uszkodzeń w sieci dostawcy energii. Problemy techniczne, awarie transformatorów czy inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu infrastruktury energetycznej mogą wpłynąć na stabilność napięcia dostarczanego do domów i mieszkań.

Przepięcia mogą być niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telewizory, a także dla samej instalacji elektrycznej w domu. Mogą powodować zwarcie instalacji elektrycznej w domu, prowadzić do iskrzenia w gniazdku, a w skrajnych przypadkach – do pożaru.

Przeczytaj też: Jak działają ubezpieczenia domu lub mieszkania, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach mienia?

kobieta dzwoni po home assistance

Rodzaje przepięć elektrycznych

Przepięcia dzielimy na dwie grupy – zewnętrzne (atmosferyczne), które są spowodowane zjawiskami środowiskowymi, czyli burzami oraz wewnętrzne – powstające wewnątrz instalacji elektrycznej. Rodzaje przepięć wewnętrznych to:

  1. Przepięcia łączeniowe – są to przepięcia, które pojawiają się podczas operacji łączeniowych w obwodach elektrycznych, takich jak włączanie lub wyłączenie dużych urządzeń (silników, transformatorów, kondensatorów). Te gwałtowne zmiany obciążenia mogą prowadzić do chwilowych wzrostów napięcia w instalacji, które są niebezpieczne dla podłączonych urządzeń.
  2. Przepięcia dorywcze (ziemnozwarciowe) – to przepięcia powstające na skutek zwarcia między przewodem fazowym a ziemią (czyli uziemieniem). Przepięcie ziemnozwarciowe może wystąpić np. wtedy, gdy uszkodzony przewód dotknie metalowej obudowy urządzenia podłączonego do uziemienia. To zjawisko może prowadzić do znaczącego wzrostu napięcia w innych częściach sieci, co może uszkodzić sprzęt elektryczny.
  3. Przepięcia zwarciowe – powstają w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej w domu lub w wyniku zwarć na innych elementach sieci. Gwałtowne spięcie między przewodami fazowymi a neutralnym lub ochronnym powoduje nagły wzrost napięcia, który może uszkodzić instalację oraz podłączone urządzenia.
  4. Przepięcia rezonansowe – to przepięcia wynikające z rezonansu, czyli zjawiska fizycznego, gdzie częstotliwość naturalna układu elektrycznego zbiega się z częstotliwością wymuszenia np. z prądem lub napięciem w obwodzie. Tego typu przepięcia mogą pojawić się w obwodach z elementami indukcyjnymi (jak cewki) oraz pojemnościowymi (jak kondensatory) i prowadzić do bardzo wysokich napięć, które są szkodliwe dla systemu elektrycznego.

Jakie zagrożenia niesie przepięcie elektryczne

elektryk naprawia instalację home assistance

Przepięcia w sieci elektrycznej mogą prowadzić do:

  • uszkodzeń urządzeń elektronicznych – komputery, telewizory, sprzęt audio czy smartfony są wrażliwe na zmiany napięcia w sieci. Nawet niewielkie przepięcie może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy lub koniecznością zakupu nowych urządzeń;
  • zniszczenia instalacji elektrycznej – gwałtowny wzrost napięcia może skutkować przegrzaniem przewodów oraz innych elementów instalacji elektrycznej. W efekcie może dojść do uszkodzenia izolacji, co stwarza ryzyko zwarcia i dalszych uszkodzeń. Zniszczenie instalacji elektrycznej może wymagać kosztownych napraw, a w skrajnych przypadkach – kompletnej wymiany części instalacji;
  • zwarcia instalacji elektrycznej w domu – to jeden z najczęstszych skutków przepięcia. Zwarcie może prowadzić do natychmiastowego wyłączenia zasilania w części lub całym domu, a także do uszkodzenia podłączonych urządzeń;
  • wystąpienia pożaru w wyniku iskrzenia w gniazdku – to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, jakie może wystąpić na skutek przepięcia. Iskrzenie powstaje, gdy dochodzi do przegrzania przewodów lub złączy w gniazdku. Może to prowadzić do zapalenia się materiałów znajdujących się w pobliżu, co zwiększa ryzyko pożaru. Pożary wywołane przepięciami często mają gwałtowny przebieg.

Aby nie dopuścić do wspomnianych sytuacji ważne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń instalacji elektrycznej w domu.

Jak zabezpieczyć się przed przepięciem

Istnieje kilka skutecznych metod, które pomogą zminimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych przepięciem. Są to:

  • zabezpieczenie przepięciowe do gniazdka – to najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Specjalne urządzenia, tzw. listwy przepięciowe, chronią podłączone do nich sprzęty przed nadmiernym napięciem;
  • ochrona przeciwprzepięciowa w rozdzielnicy – to profesjonalne zabezpieczenia instalacji elektrycznej w domu, montowane w rozdzielnicy głównej. Chronią całą instalację przed przepięciami, rozprowadzając je bezpiecznie do uziemienia;
  • zabezpieczenia zewnętrzne – jak np. piorunochrony, które dbają o to, by w budynek nie uderzył piorun.

Przeczytaj też: Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia domu – przygotuj się odpowiednio

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie od przepięć

Nawet najlepsze zabezpieczenia instalacji elektrycznej nie gwarantują pełnej ochrony przed przepięciami. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie, jaką daje ubezpieczenie obejmujące przepięcia, bez względu na ich przyczynę. W ramach ubezpieczenia domu od ognia i zdarzeń losowych ERGO Hestia oferuje:

  • ochronę finansową – w przypadku szkód powstałych na skutek przepięcia, obejmującą nie tylko uszkodzone urządzenia, ale także koszty naprawy instalacji elektrycznej,
  • wsparcie techniczne – możliwość skorzystania z pomocy fachowców w razie awarii (Home Assistance),
  • elastyczne opcje ubezpieczenia – dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, dzięki czemu można dopasować zakres ochrony do swojego domu. Możliwa ochrona od przepięć wywołanych wyładowaniami atmosferycznymi albo w szerszym zakresie – bez względu na przyczynę przepięcia np. zwarcie w instalacji, nagły skok napięcia w sieci elektrycznej.

Przepięcia elektryczne mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego domu i urządzeń. Chociaż istnieje wiele sposobów na ochronę przed tym zagrożeniem, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie odpowiednich zabezpieczeń technicznych z należytym ubezpieczeniem. Wybierając ubezpieczenie od przepięć oferowane przez ERGO Hestię zyskujesz nie tylko spokój ducha, ale także realną pomoc finansową w razie awarii.

Przeczytaj też: Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnym pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania/o-ubezpieczeniu/

opublikowano: 19.12.2024

Warto wiedzieć: