Co zrobić w przypadku
kradzieży dokumentów za granicą
Kradzież dokumentów podczas urlopu za granicą
Wyjazd na wakacje ma być czasem relaksu i odpoczynku. Niestety, gdy Ty cieszysz się urlopem, kieszonkowcy nie próżnują. Utrata portfela na wyjeździe do innego kraju wiąże się z wieloma problemami — nie tylko z potencjalną utratą gotówki, ale także dowodu osobistego czy paszportu, które są niezbędne, aby wrócić do Polski. Jakie kroki podjąć, gdy Twoje dokumenty zostaną skradzione oraz gdzie szukać pomocy?
Kradzież dokumentów — co robić i gdzie zgłosić kradzież paszportu za granicą
Kradzież dokumentów za granicą może spotkać każdego. Nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności trudno uniknąć zagrożenia ze strony kieszonkowców, szczególnie aktywnych w sezonie wakacyjnym. Niestety, tracąc torebkę czy portfel, musisz pamiętać zarówno o zastrzeżeniu kart płatniczych, jak i swojego dowodu osobistego. Będziesz też potrzebować nowych dokumentów.
Dostanie się na pokład samolotu i przekroczenie granicy w drodze powrotnej do kraju jest niemożliwe bez dowodu osobistego lub paszportu. Dlatego w przypadku kradzieży dokumentów za granicą kluczowe jest szybkie podjęcie odpowiednich działań. Lista poniżej podpowie Ci, co robić i gdzie się udać.
- Zastrzeż numer PESEL oraz kartę kredytową — to kroki, które najczęściej możesz wykonać za pomocą swojego smartfona. W aplikacji banku zastrzeżesz kartę, a w aplikacji mObywatel — numer PESEL. Zacznij od tego, aby mieć pewność, że nie stracisz pieniędzy z konta, a Twój dowód osobisty nie zostanie wykorzystany w sposób, który mógłby Cię dodatkowo obciążyć.
- Zgłoś kradzież lub zaginięcie dokumentów policji. Wyjeżdżając na wakacje za granicę, warto sprawdzić, gdzie w okolicy są posterunki, aby w przypadku trudnych sytuacji nie stresować się dodatkowo koniecznością szukania komisariatu.
- Po zgłoszeniu utraty dokumentów, poczekaj na przygotowanie zaświadczenia, które to potwierdzi. Musi ono koniecznie zawierać Twoje poprawne dane, datę oraz podpis i pieczęć osoby upoważnionej do jego wystawienia.
- Udaj się do polskiego konsulatu. Może się okazać, że jest on zlokalizowany w innym mieście, co będzie wymagało dostania się tam. Taka wycieczka — nieważne jak długa — jest niezbędna.
- Wyrób w konsulacie paszport tymczasowy. Aby to zrobić, musisz dostarczyć zaświadczenie, które potwierdzi kradzież dokumentów za granicą (np. to, które uzyskasz przy zgłoszeniu przestępstwa na posterunku) oraz konieczność wyrobienia paszportu tymczasowego. Niezbędne jest również zdjęcie w formie fizycznej i uiszczenie należnej opłaty.
- Powiadom ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. W razie jakichkolwiek komplikacji, w przypadku wykupienia ubezpieczenia podróży w ERGO Hestii możesz liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie załatwiania powyższych formalności.
Zgubione dokumenty za granicą a ubezpieczenie
Utrata dowodu osobistego lub paszportu za granicą, wskutek kradzieży albo zagubienia, wiąże się z dużym stresem i szeregiem formalności. Sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję, zaraz po zauważeniu, że utraciłeś istotne rzeczy osobiste, w tym dokumenty tożsamości.
Wizyta w konsulacie również powinna nastąpić bez zbędnej zwłoki, zwłaszcza w przypadku kradzieży dokumentów. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie tymczasowego paszportu, co niestety nie jest możliwe od ręki. Na wydanie nowego dokumentu trzeba będzie chwilę poczekać.
Ubezpieczenie podróży w ERGO Hestii obejmuje 5 ubezpieczeń podstawowych:
- Pomoc medyczna i koszty leczenia — organizacja i pokrycie kosztów pomocy medycznej w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, a także organizacja transportu z miejsca wypadku oraz ratownictwa w górach i na morzu .
- Podróż Assistance — szeroki zakres opieki i wsparcia np. opieka nad dziećmi lub zwierzętami domowymi w podróży, pokrycie kosztów wyżywienia i noclegu związanych z opóźnieniem lotów, a także organizacja powrotu do domu w razie konieczności przerwania podróży ze względu na nagły wypadek oraz innych kosztów wynikających z nieprzewidzianych zdarzeń.
- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) — wypłata świadczenia w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) — pokrycie kosztów wynikających ze spowodowania nieumyślnych szkód podczas podróży, np. uszkodzenie wypożyczonego pojazdu czy sprzętu sportowego, zniszczenie wyposażenia pokoju hotelowego lub innego miejsca noclegowego czy wyrządzenie szkody osobie trzeciej.
- Bagaż — ochrona i wsparcie w przypadku zagubienia lub zniszczenia bagażu, utraty jego zawartości (również dokumentów), pomoc w przypadku utraty dokumentów osobistych oraz środków płatniczych, a także zwrot kosztów związanych z zakupem środków pierwszej potrzeby, gdy dostarczenie bagażu zostanie opóźnione. W ramach bagażu chronimy też mienie wypożyczone przez pracodawcę.
Jak widać, podstawowa oferta ubezpieczenia na wyjazdy jest bardzo szeroka. Można poszerzyć ją o dodatkowe ubezpieczenia podróży, jednak już w wariancie podstawowym możesz liczyć na nasze wsparcie, gdy zostanie Ci skradziony dowód osobisty za granicą lub utracisz dostęp do dokumentów np. w przypadku zgubienia Twojego bagażu.
Skradzione dokumenty za granicą — jak się przed tym uchronić
Paść ofiarą kieszonkowców na wyjazdach może każdy i trudno przewidzieć, kiedy i jak się to stanie. Dlatego warto mieć ubezpieczenie na wypadek, gdyby przydarzyło się to właśnie Tobie.
Aby zminimalizować ryzyko utraty dokumentów za granicą i uniknąć związanego z tym stresu, warto przestrzegać kilku prostych zasad, które mogą znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo.
Przede wszystkim nie powinno się przechowywać wszystkich pieniędzy, kart płatniczych i dokumentów w jednym miejscu. Choć może to wydawać się wygodne, w przypadku zgubienia lub kradzieży portfela tracisz wszystko, co najistotniejsze. Dlatego warto rozdzielić te przedmioty i umieścić je w różnych, dobrze zabezpieczonych miejscach.
Jeśli wiesz, że danego dnia nie potrzebujesz swojego paszportu czy dowodu, warto zostawić go w pokoju hotelowym. Gdy opuszczasz zakwaterowanie dobrze jest pilnować, czy zamknięte są wszystkie okna.
Staraj się nosić plecak na obu ramionach, a nie przewieszony przez jedno, aby nie kusił złodziei. Podobnie wygląda kwestia z torbą: warto mieć ją przełożoną przez ramię i trzymać jak najbardziej z przodu.
Pamiętaj, że okazja czyni złodzieja, a czasami trudno jest całkowicie uniknąć ryzyka. Nie oznacza to jednak, że każde wakacje muszą kończyć się nieprzyjemnym zdarzeniem tego rodzaju. Zamiast rezygnować z wyjazdów z obawy przed kradzieżą, warto odpowiednio się zabezpieczyć, wybierając właściwe ubezpieczenie podróżne. Jeśli nie jesteś pewien, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy, skorzystaj z porady naszych specjalistów.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO Podróż dostępnych pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-podrozy/
opublikowano: 10.01.2024