kobieta sprawdza ofertę ubezpieczenia samochodu

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Najważniejsze pytania dotyczące ubezpieczenia OC

OC to ubezpieczenie, które musi wykupić każdy posiadacz pojazdu. Jest więc zrozumiałe, że to właśnie wokół tego tematu pojawia się najwięcej pytań, zwłaszcza wśród młodych kierowców. Przygotowaliśmy więc zestaw najczęściej występujących pytań i odpowiedzi, które pomogą rozwiać Twoje wątpliwości.

Z tekstu dowiesz się:

Kiedy powstaje obowiązek posiadania ubezpieczenia OC

Każdy posiadacz pojazdu musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Dotyczy to również aut i motorów, które są garażowane. Ubezpieczenie samochodu, który nie jeździ, jest wyliczane w ten sam sposób co w przypadku innych aut – nie ma znaczenia, czy jest ono użytkowane, czy nie. Pojazd musi być objęty OC od momentu, gdy jest zarejestrowany.

Nowy a używany – kiedy musisz kupić ubezpieczenie przy nabyciu nowego samochodu z salonu, a kiedy jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta?

Zakup auta z salonu wymaga ubezpieczenia pojazdu najpóźniej w dniu rejestracji i zanim trafi na drogę. Dotyczy to również czasowej rejestracji. Natomiast w przypadku zakupu pojazdu używanego, możesz korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania polisy. Po tym czasie ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie i musisz wykupić nowe. Możesz również wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela – ale w takim przypadku musisz od razu wykupić nową umowę, aby zachować ciągłość.

Przeczytaj też: Sprzedaż i kupno samochodu – o czym należy pamiętać

kobieta stoi przy samochodzie

Numer ubezpieczenia – gdzie znaleźć

Numer polisy OC służy do identyfikacji konkretnej umowy. Jeśli masz przed sobą papierową polisę, znajdziesz go w lewym górnym rogu dokumentu. Numer polisy warto sprawdzić, jeśli chcesz się upewnić, że ubezpieczenie jest nadal ważne. Gdzie sprawdzić ważność polisy OC? Jeśli masz ubezpieczenie OC od ERGO Hestii, zrobisz to za pośrednictwem swojego konta iHestia lub dzwoniąc na infolinię. Informację o tym, do kiedy masz ubezpieczenie samochodu, sprawdzisz także w aplikacji mObywatel 2.0 w sekcji „Moje pojazdy”.

Ubezpieczenie samochodu – kto może jeździć

Ubezpieczenie OC nie jest przypisane do konkretnego kierowcy, tylko do pojazdu. Oznacza to, że w rzeczywistości nie ma znaczenia, kto nim kieruje. Jeśli jesteś jego właścicielem i będziesz sprawcą wypadku, poszkodowany skorzysta z Twojej polisy. Jeśli pożyczysz samochód komuś innemu, kto spowoduje zdarzenie drogowe, ubezpieczenie, będzie chronić odpowiedzialność cywilną tego kierowcy i nie poniesie za to odpowiedzialności finansowej.

Kiedy wygasa ubezpieczenie samochodu

mężczyzna otwiera bagażnik

Ubezpieczenie OC, poza nielicznymi wyjątkami, obowiązuje przez okres 12 miesięcy. Po tym czasie, jeśli nie złożysz wypowiedzenia, polisa odnowi się automatycznie. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których ubezpieczenie OC wygasa – warto o tym pamiętać, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. W przypadku zakupu używanego pojazdu, jeśli zdecydujesz się na kontynuację OC od byłego posiadacza auta, umowa będzie trwała tylko do jej zakończenia. Po tym czasie musisz wykupić nowe OC. Podobnie jest w przypadku spadku lub darowizny pojazdu – mechanizm działa tu tak samo, jak przy zakupie używanego auta. Także w przypadku OC krótkoterminowego – dostępnego dla pojazdów historycznych i do jazd testowych – najczęściej zawiera się umowę na 30 dni. Po tym czasie musisz więc zadbać o nową polisę. Jeśli nie uregulujesz składek, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie.

Składki OC – kiedy się płaci za ubezpieczenie samochodu

Opłacenie składki zależy od ustaleń z ubezpieczycielem OC. Możesz wybrać jednorazową płatność, w przypadku której kupujesz OC i od razu je opłacasz, albo płatność ratalną – w tej opcji opłata jest rozłożona na dwie lub więcej rat. Wysokość składki i harmonogram płatności otrzymasz zawsze od swojego ubezpieczyciela.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia auta

Rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa tylko w określonych przypadkach. Możesz wypowiedzieć umowę na koniec okresu ubezpieczeniowego, ale musisz wykupić nowe OC, aby zachować ciągłość. Jeśli umowa była zawarta na odległość (telefonicznie lub online), masz 30 dni na odstąpienie od umowy. Przy zakupie używanego auta to Ty wypowiadasz umowę OC, jeśli chcesz wykupić nowe ubezpieczenie. W przypadku podwójnego ubezpieczenia OC (gdy np. zapomniałeś wypowiedzieć dotychczasową umowę i kupiłeś nowe OC) możesz zrezygnować z polisy, która została automatycznie odnowiona.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu?

W przypadku ERGO Hestii najłatwiej złożyć wypowiedzenie OC poprzez formularz na stronie internetowej. Powinno być wypełnione według wskazanego przez ubezpieczyciela wzoru. Możesz również przygotować oświadczenie na piśmie. Musisz podać powód wypowiedzenia, a dokument możesz złożyć u agenta lub wysłać pocztą.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/

opublikowano: 11.02.2024

Warto wiedzieć: