kobieta czyta książkę na kanapie

Chcesz wynająć mieszkanie?

Sprawdź, jak się przygotować

Wynajem mieszkania – sposób na pasywny zarobek

Wynajmowanie mieszkania to dobry sposób na pasywny zarobek, który pozwoli Ci spłacać kredyt hipoteczny lub po prostu zwiększać dochody gospodarstwa domowego. W praktyce wynajęcie mieszkania to dość złożony proces. Jeśli chcesz zarabiać w ten sposób i nie martwić się o stan swojej nieruchomości, musisz poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci w bezpiecznym wynajmie mieszkania. Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, co trzeba wiedzieć o skutecznym wynajmie mieszkania.

  1. Ustalenie warunków wynajmu – od czego zacząć?
  2. Znalezienie i weryfikacja najemcy
  3. Umowa najmu – co powinna zawierać?
  4. Kaucja – jak ustalić i jak się zabezpieczyć?
  5. Ubezpieczenie mieszkania – czy to konieczne?
  6. Wynajem mieszkania – co warto wiedzieć?

Ustalenie warunków wynajmu – od czego zacząć

Zanim zdecydujesz się na wynajęcie mieszkania, zacznij od ustalenia szczegółowych warunków podpisania umowy. To podstawa, jeśli chcesz bezpiecznie i swobodnie wynajmować lokum. Od czego zacząć?

  1. Jasno ustal warunki cenowe najmu związane z kaucją zwrotną, odstępnym, a także kosztami eksploatacyjnymi.
  2. Ustal z góry długość umowy najmu, jaką możesz zaproponować potencjalnym najemcom.

W rzeczywistości jednym z ważniejszych czynników jest wysokość kaucji zwrotnej, którą pobierzesz w dniu podpisania umowy i przekazania mieszkania najemcy. To dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby doszło do szkód wskutek użytkowania lokalu.

najemca w swoim mieszkaniu

Dodatkowo określ też dokładne prawa i obowiązki obu stron. Unikniesz w ten sposób zbędnych nieporozumień. Na koniec zadbaj o ubezpieczenie nieruchomości jako właściciel mieszkania. To podstawa, jeśli chodzi o ochronę na wypadek zniszczenia mienia przez zalanie lub inne sytuacje związane z użytkowaniem mieszkania przez najemcę.

Znalezienie i weryfikacja najemcy

Jak szukać najemców, aby podpisać umowę na bezpieczny wynajem mieszkania? Wykorzystaj kilka wskazówek:

  • korzystaj z pomocy agencji pośrednictwa wynajmu nieruchomości,
  • szukaj najemców w mediach społecznościowych,
  • dodawaj ogłoszenia na płatnych portalach, z których korzystają tylko zweryfikowane osoby.

Zanim wybierzesz najemcę, musisz dokładnie go zweryfikować. Możesz poprosić o referencje od dotychczasowych wynajmujących – to dobre źródło informacji na temat rzetelności potencjalnego najemcy.

Umowa najmu – co powinna zawierać

kobieta przygotowuje umowę najmu

Umowa najmu powinna precyzyjnie określać prawa i obowiązki obu stron, zabezpieczając zarówno wynajmującego, jak i najemcę.

Elementy, które powinna zawierać umowa:

  • dane osobowe wynajmującego i najemcy,
  • szczegółowy opis nieruchomości,
  • wysokość czynszu i termin płatności,
  • okres trwania najmu,
  • warunki wypowiedzenia umowy,
  • zasady użytkowania mieszkania.

Dokładna umowa najmu minimalizuje ryzyko konfliktów i zabezpiecza interesy obu stron. Kluczowe jest zabezpieczenie interesów wynajmującego odpowiednimi zapisami w umowie np. dotyczące eksmisji najemcy w przypadku złamania postanowień umowy.

Kaucja – jak ustalić i jak się zabezpieczyć

Wysokość kaucji zwrotnej powinna być na tyle wysoka, aby pokryła koszty ewentualnych zniszczeń w nieruchomości, których dopuści się nieodpowiedzialny najemca. Najczęściej stosuje się 1-3 krotność wysokości miesięcznego czynszu. Dzięki temu masz mocne zabezpieczenie, gdyby najemca nagle chciał zrezygnować z umowy najmu albo doszłoby do naruszeń warunków umowy skutkujących zniszczeniem mieszkania.

Jako wynajmujący możesz potrącić część lub całość kaucji:

  • gdy najemca nie uregulował zaległego czynszu lub innych opłat związanych z wynajmem,
  • w przypadku uszkodzenia mieszkania lub jego wyposażenia, które wykraczają poza normalne zużycie,
  • jeśli najemca nie wywiązał się z obowiązku przywrócenia lokalu do stanu sprzed wynajmu,
  • kiedy najemca naruszył warunki umowy.

W praktyce kaucja zwrotna to podstawowe działanie, które wpływa na bezpieczny wynajem mieszkania. Dzięki temu bez większych zmartwień przekazujesz klucze najemcy.

Ubezpieczenie mieszkania – czy to konieczne

Kompleksowa umowa ubezpieczenia mieszkania to ochrona, która niesie szereg korzyści zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Pakiety dostępne w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych to przede wszystkim:

  • Ochrona nieruchomości w ramach pokrycia kosztów naprawy lub odbudowy mieszkania w razie wystąpienia poważnych zniszczeń spowodowanych zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy powódź.
  • Ochrona przed odpowiedzialnością cywilną, czyli ubezpieczenie OC właściciela, które może chronić przed roszczeniami osób trzecich, np. w sytuacji, gdy ktoś dozna szkody w wyniku winy właściciela nieruchomości.
  • OC Najemcy to ubezpieczenie, które chroni właściciela mieszkania lub domu przed szkodami wyrządzonymi przez najemcę lub jego współlokatorów. Jeśli najemca uszkodzi coś w wynajmowanym lokalu lub wyrządzi szkodę osobie trzeciej to ubezpieczenie pokryje koszty naprawy.

ubezpieczenie oc najemcy

Dodatkowa ochrona mienia zadziała, jeśli mieszkanie jest wynajmowane z wyposażeniem (np. meblami, sprzętem RTV). Takie ubezpieczenie zapewnia rekompensatę w przypadku zniszczenia wyposażenia mieszkania, a także wandalizmu lub kradzieży z włamaniem.

Choć ubezpieczenie mieszkania nie jest formalnym wymogiem prawnym, warto je mieć, aby bezpiecznie wynajmować mieszkanie.

Wynajem mieszkania – co warto wiedzieć

Jeśli wiesz już, jak wynająć mieszkanie, musisz też mieć świadomość tego, jakich błędów unikać. Bezpieczny wynajem mieszkania to taki, gdzie każda ze stron ma jasno postawione warunki. Kiedy zamierzasz wynająć swoją nieruchomość: jasno określ prawa i obowiązki najemcy. W ten sposób unikniesz wszelkich nieporozumień i przerzucania odpowiedzialności.

Kiedy uda Ci się znaleźć rzetelnego najemcę, będziesz osiągać pasywne zyski bez większej ingerencji w to, jak lokator zajmuje się Twoją nieruchomością.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.

opublikowano: 21.11.2024 r.

Warto wiedzieć: