carpooling tło

Carpooling a ubezpieczenie – co należy wiedzieć

o wspólnych przejazdach autem w kontekście ubezpieczenia?

Carpooling

Obecnie, gdy świadomość ekologiczna wzrasta, a koszty utrzymania samochodu stale rosną, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad alternatywnymi sposobami podróżowania. Jednym z takich rozwiązań, które stale zyskuje na popularności, jest carpooling, czyli wspólne przejazdy dla kierowców i pasażerów. Zanim zdecydujesz się na dojazdy ze swoimi współpasażerami, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii dotyczących między innymi tego, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje carpooling. Sprawdź, co należy wiedzieć o wspólnych przejazdach autem.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym dokładnie jest carpooling,
  • na czym polega praktyka carpoolingu,
  • czy ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje carpooling,
  • jakie ubezpieczenie komunikacyjne wybrać, aby podróżować bezpiecznie.

Carpooling to dla wielu osób korzystna alternatywa podróżowania, dzięki której mogą zaoszczędzić przede wszystkim czas i pieniądze wydane na paliwo. Wspólne przejazdy autem dają również możliwość poznania zupełnie nowych osób. Jednak warto zrozumieć zasady i kwestie ubezpieczeniowe związane z carpoolingiem, aby zapewnić sobie i innym współpasażerom odpowiednią ochronę w razie wystąpienia potencjalnej szkody na drodze.

Carpooling – co to takiego? Poznaj definicję pojęcia

Carpooling, zwany również ride sharingiem, to praktyka, w której kilka osób decyduje się podróżować wspólnie na tej samej trasie w jednym pojeździe, zazwyczaj do pracy, szkoły lub w podróż służbową z różnych miejsc[BP1] . Powinieneś wiedzieć, że carpooling to nie tylko dojazdy cykliczne, realizowane każdego dnia, ale również sporadyczne wypady do dalej położonego miasta lub poza granicę kraju, na przykład w ramach zaplanowanego urlopu.

Wspólne podróżowanie samochodem to niezwykle efektywny sposób wykorzystania pojazdów, dzięki któremu przyczyniasz się przede wszystkim do zmniejszenia liczby samochodów na drogach, a tym samym minimalizujesz emisję spalin i zatłoczenie ulic. Jak widzisz wynikają z tego liczne korzyści. To jednak nie wszystkie zalety carpoolingu.

Wspólna jazda autem jest także korzystna finansowo, ponieważ koszty paliwa i parkowania można łatwo podzielić pomiędzy wszystkich uczestników podróży. Jednym słowem – tanio, szybko i wygodnie!

kobieta i mężczyzna jadą samochodem

Ponadto, powinieneś wiedzieć, że carpooling w Polsce jest coraz bardziej popularną praktyką, szczególnie w większych miastach. Podobnie jak w innych krajach, bezpieczeństwo pozostaje kluczowym elementem podczas carpoolingu, a co za tym idzie, uczestnicy powinni bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów drogowych, być uważni i dbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów w trakcie podróży.

Wspólne dojazdy samochodem – dowiedz się, jak działa popularny wariant podróży

Podstawą carpoolingu jest wspólne korzystanie z jednego pojazdu przez kilka osób podróżujących w tym samym kierunku. Może to być oczywiście ustalona wcześniej trasa do pracy z sąsiadami, wspólna podróż na wydarzenie kulturalne lub sportowe czy też wyjazd służbowy z osobami pracującymi w tym samym miejscu.

Organizacja carpoolingu jest banalnie prosta. Powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele platform internetowych i aplikacji mobilnych, które ułatwiają użytkownikom znalezienie współpasażerów, którzy podróżują tą samą trasą w podobnym czasie. Wystarczy, że wejdziesz na odpowiednią stronę internetową lub pobierzesz aplikację mobilną na swój smartfon i zaczniesz swobodnie umawiać się na wspólne przejazdy. Carpooling to praktyka, która pomoże Ci podzielić się kosztami paliwa oraz ewentualnymi opłatami za autostrady czy strefy płatnego parkowania z Twoimi współpasażerami.

Carpooling a ubezpieczenie – sprawdź, czy polisa obejmuje wspólne przejazdy autem

Kobieta przed samochodem

Jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o carpooling, jest fakt, że nie jest on uregulowany jako specjalne przeznaczenie pojazdu. Kierowca zabiera dodatkowych pasażerów przy okazji pokonywania swojej wyznaczonej trasy wyłącznie w celach prywatnych, a co za tym idzie, może w ten sposób wspólnie podróżować autem z innymi osobami.

Standardowe ubezpieczenia komunikacyjne zazwyczaj pokrywają prywatne podróże pojazdem, jednak wyjątkiem może być sytuacja, gdy Twój samochód wykorzystywany jest w celach komercyjnych. W takim przypadku konieczne będzie wykupienie odrębnego ubezpieczenia, aby obejmowało ono również wspólne podróżowanie samochodem.

Należy pamiętać, że różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć różne wytyczne dotyczące carpoolingu. Niektóre z nich będą oferować specjalne polisy dla osób praktykujących ride-sharing, podczas gdy inne mogą wymagać od Ciebie dodatkowej opłaty lub specjalnej umowy.

Przeczytaj też: Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu co należy przygotować?

Postaw na ubezpieczenie komunikacyjne ERGO 7 i podróżuj bezpiecznie

Jeśli nie prowadzisz swojej działalności gospodarczej, a wyłącznie sporadycznie dzielisz się własnym samochodem, to koniecznie skorzystaj z ubezpieczenia komunikacyjnego w pakiecie ERGO 7, które skierowane jest do osób fizycznych.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie komunikacyjne w pakiecie ERGO 7?

  • Ubezpieczenia komunikacyjne chronią Twój pojazd, Ciebie oraz Twoich pasażerów w razie wystąpienia szkody na drodze. To kompleksowa ochrona finansowych następstw zarówno szkód majątkowych, jak i osobowych. Jeśli w wyniku różnych zdarzeń uszkodzisz lub stracisz swój samochód albo Ty czy Twoi współpasażerowie doznają uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie, które pokryje Twoje straty.
  • W pakiecie razem z ubezpieczeniem komunikacyjnym ERGO 7 możesz wykupić także dodatkową ochronę – polisę Assistance lub Autocasco.

W ramach ubezpieczenia Assistance w razie wypadku lub awarii ERGO Hestia zorganizuje bezpłatną pomoc – udostępnimy pojazd zastępczy, dowieziemy paliwo czy odholujemy Twoje auto lub naprawimy je na miejscu. Z kolei polisa Autocasco zabezpieczy Cię przed finansowymi konsekwencjami szkód w pojeździe, które zostaną spowodowane z Twojej winy lub przez Twoich współpasażerów.

Nie da się ukryć, że carpooling jest świetnym sposobem na zmniejszenie emisji spalin i zatłoczenia ulic zwłaszcza w dużych miastach. To także oszczędność Twojego czasu oraz pieniędzy wydanych na paliwo. Jednak zanim zdecydujesz się na wspólne przejazdy dla kierowców i pasażerów, warto sprawdzić, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa obejmuje dodatkową ochronę dla Ciebie i Twoich współpasażerów, abyś mógł bezpiecznie podróżować do pracy, szkoły lub na długo wyczekiwany urlop.

Zobacz także: Wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu – kiedy i jak?



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/

opublikowano: 15.07.2024

Warto wiedzieć: