Brak ciągłości OC
- skutki
Jakie mogą być konsekwencje przerwy w ubezpieczeniu samochodu
Ubezpieczenie OC to najważniejsze ubezpieczenie kierowcy pojazdu. Brak polisy wiąże się z karą pieniężną nakładaną na posiadacza pojazdu przez UFG. Zobacz, dlaczego ciągłość ubezpieczenia OC jest tak ważna.
Z artykułu dowiesz się:
- co daje ciągłość ubezpieczenia OC,
- jakie są kary za brak ciągłości OC,
- czy można uniknąć kary za przerwę w ubezpieczeniu samochodu,
- zniżki OC: kiedy przepadają.
OC musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Z tego obowiązku są zwolnieni jedynie posiadacze aut historycznych. Ich samochody muszą jednak spełniać pewne warunki. Pojazd zabytkowy musi mieć minimum 40 lat i posiadać w 75% oryginalne części. Model pojazdu musi też być wycofany z produkcji od co najmniej 15 lat.
Ciągłość ubezpieczenia OC
– co daje?
Ubezpieczenie OC chroni kierowców w dwojaki sposób:
- Z punktu widzenia poszkodowanego – gwarantuje możliwość uzyskania odszkodowania za powstałą szkodę w mieniu oraz wypłatę świadczenia w przypadku szkód na osobie. Jeśli to Ty jesteś osobą poszkodowaną, korzystasz z ubezpieczenia OC sprawcy. Natomiast jeśli jesteś sprawcą, to poszkodowany korzysta z Twojego ubezpieczenia. Co istotne, zanim skorzystasz z posiadanego ubezpieczenia autocasco, pamiętaj o możliwości ubiegania się odszkodowanie z ubezpieczenia OC osoby, która doprowadziła do uszkodzenia Twojego pojazdu.
- Z punktu widzenia sprawcy – zabezpiecza przed poniesieniem finansowych konsekwencji spowodowanych wypadków. Brak ważnego ubezpieczenia skutkuje koniecznością nie tylko samodzielnego pokrycia kosztów naprawy auta osoby poszkodowanej, ale również wypłaty rekompensaty finansowej za uszczerbki na zdrowiu lub zgon poszkodowanego.
Zobacz, co obejmuje OC.
Przerwa w ubezpieczeniu OC – konsekwencje
Aktualny wykaz opłat karnych za brak ważnego ubezpieczenia OC znajdziesz na stronie UFG.
Karę za brak OC nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie kontroli lub na zlecenie policji.
UFG weryfikuje ciągłość posiadania ubezpieczenia OC właściciela pojazdu mechanicznego co pewien czas. W momencie wykrycia jakiejkolwiek luki w ubezpieczeniu, zgodnie z powyżej przedstawionymi parametrami określa wysokość kary. W efekcie posiadacz pojazdu otrzymuje pismo z wezwaniem do zapłaty. Co istotne – kara za brak ważnego OC jest nakładana wyłącznie za rok, w którym była przeprowadzana kontrola.
Ciągłość OC – czy można uniknąć kary?
Przerwa w ubezpieczeniu OC niekoniecznie musi być spowodowana świadomym działaniem kierowcy. Najczęściej wynika ona z niewiedzy i może wystąpić, gdy:
- polisa OC nie została przedłużona,
- kierowca kupił używane auto i nie zadbał o wybór polisy OC.
Zobacz, jakie są formalności po zakupie auta.
Jeśli UFG wykryje brak ważnej polisy, będziesz musiał zapłacić karę. Możesz jednak złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty. W szczególnych przypadkach (np. w razie trudnej sytuacji finansowej) możesz się także ubiegać o umorzenie płatności.
Zdarza się, że fundusz nakłada karę niesłusznie. Jeśli dostaniesz pismo z UFG, ale masz pewność, że nigdy nie miałeś przerwy w OC, napisz odwołanie. Pamiętaj tylko, że będziesz musiał udowodnić, że Twoja polisa była aktualna w czasie kontroli.
Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki. Czy opłaca się szukać rzetelnego ubezpieczyciela?
Jako kierowca z każdym rokiem zdobywasz doświadczenie na drodze i budujesz swoją historię ubezpieczeniową. Im jest ona lepsza, tym większe zniżki OC możesz uzyskać. Kiedy przepadają zniżki OC? Sprawdź:
- gdy będziesz sprawcą zdarzenia,
- gdy będziesz mieć przerwy w ciągłości ubezpieczenia.
Wybór sprawdzonego, godnego zaufania ubezpieczyciela to niezwykle istotna kwestia. W ERGO Hestii masz możliwość wykupienia ubezpieczenia Ochrony Utraty Zniżki. Dzięki zastosowanym w tym ubezpieczeniu rozwiązaniom, w przypadku wystąpienia szkody, pojedyncze zdarzenie drogowe nie będzie miało wpływu na Twoją historię ubezpieczenia w ERGO Hestia.
Jeśli zamierzasz ubezpieczyć swój pojazd w ramach ubezpieczenia Autocasco, ERGO Hestia i w tym przypadku może zaproponować Ci niezwykle bogatą ofertę ubezpieczeniową.
Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego gwarantuje ochronę osoby poszkodowanej. Warto jednak zadbać również o swoje poczucie bezpieczeństwa i wykupić dodatkowe ubezpieczenia, które ochronią Ciebie i Twój pojazd.
Zadbaj, by Twoje składki OC zawsze były płacone na czas. Nie zostawiaj też decyzji UFG bez odzewu. Jeśli nie wyjaśnisz sprawy w odpowiednim czasie, kara może zostać objęta administracyjnym postępowaniem egzekucyjnym.
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.