Ubezpieczenie mieszkania –
cena, zakres, procedury
Jakie korzyści płyną z ubezpieczenia mieszkania?
Mieszkanie to Twoje miejsce na ziemi, w którym czujesz się dobrze, regenerujesz siły, spędzasz wolny czas, a być może też pracujesz. Chociaż z pewnością dbasz o nie, jak potrafisz, nie możesz w pełni uchronić go od zdarzeń losowych, które spowodują utratę nieruchomości, posiadanego mienia bądź częściową stratę majątku. Dlatego właśnie warto zdecydować się na ubezpieczenie, które zagwarantuje Ci pomoc w niespodziewanych sytuacjach związanych z Twoim domowym azylem.
Z tekstu dowiesz się:
- ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania,
- w jakich przypadkach można czerpać korzyści z ubezpieczenia mieszkania i jaki może być zakres polisy,
- dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania od włamania i kradzieży w pakiecie z polisą OC i NNW,
- jakie wyłączenia w przypadku ubezpieczenia mieszkania określają Ogólne warunki ubezpieczenia,
- czy i jak ubezpieczyć mieszkanie, które kupujesz na kredyt,
- na czym polega ubezpieczenie mieszkania dla wynajmujących oraz dla najemców.
Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie? Ubezpieczenie w ERGO Hestii to świetny wybór. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie zalety posiada ubezpieczenie nieruchomości w ramach pakietu ERGO 7.
Koszt ubezpieczenia mieszkania – od czego zależy?
W ramach ERGO 7 ubezpieczamy kompleksowo nieruchomości. W zależności od wielu czynników koszt ubezpieczenia mieszkania będzie różny dla każdego klienta. Na wysokość składki ubezpieczeniowej mają wpływ m.in.:
- wartość nieruchomości,
- ocena poziomu ryzyka przy wnioskowanym zakresie ubezpieczenia,
- sposób płatności składki (płatna jednorazowo czy w ratach),
- okres i wariant ubezpieczenia,
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- historia umów ubezpieczenia zawieranych w ERGO Hestii w zakresie ubezpieczanych ryzyk.
Oprócz tego w pakiecie ERGO 7 bierzemy pod uwagę również:
- dodatkową składkę za rozszerzenie ubezpieczenia o skutki powodzi w Ubezpieczeniu Mienia od Ognia i Zdarzeń Losowych,
- region miejsca ubezpieczenia oraz zabezpieczenia przeciw kradzieżowe (przy składce za Ubezpieczenie Mienia od Kradzieży).
Nieprawidłowo oszacowana wartość mieszkania - czym jest?
W kontekście wskazywania wartości nieruchomości, która ma kluczowy wpływ na cenę ubezpieczenia, należy wspomnieć jeszcze o dwóch sytuacjach, w których wartość mieszkania zostanie nieprawidłowo oszacowana.
- Pierwsza z możliwych sytuacji to niedoubezpieczenie, czyli niedoszacowanie wartości majątku. W efekcie płacisz niższą składkę, ale ryzykujesz w razie wystąpienia dużej lub maksymalnej szkody, że otrzymasz odszkodowanie, które nie pozwoli na odbudowanie lub zakup nowej nieruchomości.
- Druga sytuacja to nadubezpieczenie, czyli przeszacowanie wartości nieruchomości. W efekcie zapłacisz wyższą składkę, ale nie dostaniesz za szkodę więcej, niż wynosi rynkowa wartość mieszkania.
Pamiętaj, że obie te sytuacje mogą być dla Ciebie niekorzystne – warto więc dążyć do tego, aby jak najdokładniej oszacować wartość nieruchomości i podczas zawierania umowy zadeklarować towarzystwu ubezpieczeniowemu odpowiednią kwotę.
Zobacz także: Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu
Ubezpieczenie mieszkania w bloku – co wchodzi w zakres ubezpieczenia?
Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia ERGO 7 mieszkanie wraz z pomieszczeniami przynależnymi jest objęte ochroną ubezpieczeniową od zniszczenia lub uszkodzenia, na przykład gdy dojdzie do:
- pożaru, uderzenia pioruna, zalania lub huraganu,
- zniszczenia elementów zewnętrznych mieszkania,
- przepięcia bez względu na przyczynę (w Wariancie II i III ubezpieczenia), np. zwarcia w instalacji, nagłego skoku w sieci powodującego uszkodzenie sprzętu AGD lub RTV,
- pęknięcia elementów balkonów, tarasów lub loggii w mieszkaniu spowodowanego mrozem w III Wariancie,
- rozmrożenia zapasów gospodarstwa domowego przechowywanych w lodówkach.
Jako ubezpieczający wybierasz jeden z 3 Wariantów ochrony nieruchomości w ramach ubezpieczenia mienia od ognia i zdarzeń losowych. Sprawdź:
- podstawowy zakres ochrony, który obejmuje zdarzenia losowe,
- szeroki zakres ochrony, który w pełni zabezpiecza Twoje potrzeby; obejmuje zdarzenia losowe, przepięcia niespowodowane piorunem, rozmrożenia, a także koszty poszukiwania przyczyny szkody,
- najszerszy zakres ubezpieczenia, który umożliwia kompleksową ochronę, w tym szkody własne, czyli tzw. all risk.
Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, masz możliwość rozszerzenia polisy o ryzyko powodzi.
Jeśli zdecydujesz się na Ubezpieczenie Mienia od Kradzieży, do wyboru masz:
wariant I, który obejmuje kradzież z włamaniem i rabunek,
wariant II – kradzież z włamaniem, rabunek + skutki wandalizmu,
wariant III – zakres wariantu II + kradzież zwykła (np. grilla ogrodowego, kosiarki).
Ubezpieczenie mieszkania – o co jeszcze uzupełnić ochronę?
Wiesz już, jak ubezpieczyć mieszkanie. Warto jednak zadbać także o ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku czy uszkodzenia mienia sąsiada przez Ciebie lub Twojego psa. Na szczęście od tego typu sytuacji życiowych możesz ubezpieczyć się wraz z wykupieniem polisy na mieszkanie. Taką możliwość daje Tobie ERGO 7. W ramach kompleksowego ubezpieczenia możesz skorzystać między innymi z:
- ubezpieczenia mieszkania i garażu lub budynku gospodarczego, domu w budowie, domku letniskowego, architektury ogrodu, wyposażenia, rzeczy osobistych, antyków, kolekcji,
- OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenia od szkód wyrządzonych innym przez Ciebie, Twoje dziecko czy zwierzę domowe,
- NNW, czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które gwarantuje wypłatę świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.
Ubezpieczenie mieszkania – gdzie kończy się zakres ubezpieczenia?
Dużą zaletą ubezpieczenia mieszkania w ERGO Hestii jest jego szeroki zakres. Wszystkie wyłączenia, które go ograniczają, są dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności dotyczą szkód, które powstały:
- w przedmiotach, które znajdują się na balkonie lub tarasie (np. dziełach sztuki, elektronice, itp.),
- podczas montażu lub demontażu, prowadzenia prac konserwacyjnych lub naprawczych przedmiotu ubezpieczenia,
- w wyniku nieprawidłowego montażu.
Zwróć uwagę, że niektóre wyłączenia, np. pękanie mrozowe, obowiązują tylko w niektórych wariantach ubezpieczenia. Im szerszy zakres ubezpieczenia wybierzesz, tym większa szansa, że niespodziewane wydarzenie w Twoim mieszkaniu zostanie objęte ochroną.
Zobacz także: Home Assistance – Twoja bezpieczna przestrzeń
Ubezpieczenie mieszkania – zasady w przypadku nieruchomości której zakup w całości lub w części jest finansowany kredytem bankowym
Czy wiesz, że jeśli kupujesz mieszkanie ze środków uzyskanych z kredytu, jesteś często zobowiązany również do wykupienia ubezpieczenia. W ten sposób bank minimalizuje ryzyko utraty pożyczonych Tobie pieniędzy. W przypadku zaistnienia szkody całkowitej, np. pożaru niszczącego całą nieruchomość, kredytodawca uzyska od towarzystwa ubezpieczeniowego zwrot środków finansowych z tytułu udzielonego kredytu Jest to możliwe dzięki obowiązkowej cesji praw wynikających z umowy ubezpieczenia.
Zwróć uwagę, że bank wymaga ubezpieczenia mieszkania tylko na kwotę gwarantującą spłatę kredytu (na same mury mieszkania). Warto jednak zadbać o ubezpieczenie adekwatne do wartości nieruchomości oraz ubezpieczyć także wyposażenie i rzeczy osobiste.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – czy warto?
Wynajmujesz mieszkanie lokatorom i zastanawiasz się, czy taką nieruchomość również warto ubezpieczyć? Oczywiście, że tak! Ubezpieczenie mieszkania na wynajem to korzyść zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Wykupieniem ubezpieczenia powinieneś zająć się Ty. Jako właścicielowi z pewnością zależy Tobie na zniwelowaniu ryzyka nieprzewidzianych zniszczeń i szkód. Weź pod uwagę przede wszystkim ochronę murów i elementów stałych oraz wyposażenia, które należy do Ciebie i które udostępniasz najemcy. Dodatkowo zastanów się nad wykupieniem ubezpieczenia OC najemcy, które uchroni Ciebie od wyrządzonych przez najemcę szkód – zarówno Tobie, jak i osobom trzecim, np. sąsiadom. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nawet w razie uszkodzenia sprzętu przez lokatora, odzyskasz zainwestowane w urządzenie mieszkania pieniądze.
Jesteś najemcą i zastanawiasz się, czy warto zabezpieczyć swoje mienie w najmowanym mieszkaniu? Zadbaj o ubezpieczenie przedmiotów należących do Ciebie, np. przed kradzieżą czy zniszczeniem. Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, umowa ubezpieczenia może objąć także nakłady finansowe poniesione w najmowanym mieszkaniu, takie jak koszty farb, tapet czy wykładzin. Chcesz mieć pewność, że gdy wyrządzisz szkodę właścicielowi, sąsiadowi lub innej osobie trzeciej, nie poniesiesz jej finansowych konsekwencji? Wybierz również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Wiesz już jaki zakres może mieć ubezpieczenie mieszkania i co wpływa na jego cenę. Dowiedziałeś się, że w ramach jednej polisy możesz także wykupić OC w życiu prywatnym. Sprawdź naszą ofertę i wybierz polisę w ramach pakietu ERGO 7 skrojoną na miarę Twoich potrzeb!
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.